Vesti
Svet
Pogoršanje ekonomije SAD
24.12.2008. 20:00
Izvor: B92
Pogoršanje ekonomije SAD
Vašington -- Bela kuća je saopštila da će se stanje posustale američke ekonomije još više pogoršati narednih meseci, potvrdivši time da su SAD ušle u recesiju.
Portparol Bele kuće Toni Freto izjavio je da se bruto nacionalni proizvod Sjedinjeninih Država smanjio tokom dva poslednja kvartala, što je tradicionalna definicija recesije. Vlada je prethodno objavila izveštaj prema kojem je BDP SAD-a opao za pola procenta u trećem kvartalu ove godine, što je u skladu sa ranijim procenama.
Vrednost Dau Džons, jednog od najbitnijih indeksa na američkoj berzi pao je za 100 poena. Istovremeno, kako je saopštila Bela kuća, pala je i prodaja nekretnina u novembru, i ona je sada najniža u poslednjih 18 godina.
Prodaja novih kuća opala je za tri posto, što je gore nego što su ekonomisti predviđali. Udruženje agenata za promet nekretninama objavilo je da su cene novih i postojećih kuća opale u novembru za preko 13 odsto.
"Podaci o trgovini nekretninama pokazuju nam da je to tržište i dalje u recesiji, i dalje ne vidimo nikakav zaokret. I dalje vidimo pad prodaje i postojećih i novih kuća. Ovi podaci poprilično su depresivni pokazatelji za tržište”, kazao je ekonomista Dejvid Vis.
I dok pokazatelji nastavljaju da očitavaju dalje slabljenje ekonomije, raste zabrinutost da će ovaj i naredni kvartal biti još teži, kaže Alek Jang, ekonomski analitičar.
"Nastavljamo da strepimo koliko će trajati i koliko će duboka biti svetska recesija. Podaci o prodaji nekretnina dodatno pojačavaju tu strepnju. Dok ne dobijemo analizu kada će ekonomija početi da se oporavlja, biće teško da zamislimo dugoročni oporavak", rekao je on.
Istovremeno, japanska vlada odlučila je da smanji svoje troškove i prihvati predlog budžeta koji će povećati potrošnju za 6,6 odsto.
Između ostalog, odlučeno je da se povećaju krediti za mala preduzeća, kao i da se domaćinstvima pomogne da povećaju potrošnju.
"Moramo da okončamo ovaj vanredan ekonomski pad vanrednim merama. Japan ne može da izbegne uticaj ovog ekonomskog cunamija , ali pre bilo čega ne svetu – cilj nam je da se iščupamo iz ove krize, a to možemo samo hrabrom politikom”, poručio je japanski premijer Taro Aso.
Pad akcija na Vol stritu prate i berze u Severnoj Koreji i Japanu. U Japanu dodatnu zabrinutost izazivaju i problemi u automobilskoj industriji. U dve fabrike najvećeg japanskog proizvođača automobila, Tojote, zaustavljena je proizvodnja na dva dana, zbog velikog pada prodaje.