Vesti
Svet
Ofanziva Izraela, SB blokiran
05.01.2009. 12:00
Izvor: Politika online
Ofanziva Izraela, SB blokiran
Na desetine mrtvih u sukobima. - Tel Aviv tvrdi da nema nameru da ponovo okupira pojas Gaze
Gaza, Tel Aviv, Njujork – Izraelska vojska presekla je juče pojas Gaze na dva dela i zauzela nekoliko strateških oblasti, pošto je prethodne večeri nakon osmodnevnog rata iz vazduha krenula u kopnenu ofanzivu protiv Hamasa.
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija zasedao je u subotu uveče, ali nije postigao saglasnost. Amerika se suprotstavila predlogu rezolucije koji je u ime Arapske lige podnela Libija, jer se u njemu ne pominje raketiranje Izraela.
Eskalacija sukoba znači i veći broj žrtava u sukobu koji je tokom proteklih osam dana već odneo živote 480 Palestinaca i četiri izraelska vojnika.
Cilj operacije koja je usledila posle žestokog bombardovanja iz vazduha i sa mora jeste da se uništi infrastruktura militantne islamističke grupe koja kontroliše uski pojas uz obalu Mediterana i odatle neprekidno raketama zasipa izraelska naselja blizu granice.
Borbe su se juče vodile u severnim i istočnim delovima palestinske enklave. Najmanje 17 civila je poginulo, a 130 je ranjeno kada su izraelske granate i rakete pogodile pijacu u gradu Gazi, blizu jedne škole, rekli su za Bi-Bi-Si zvaničnici palestinskog ministarstva zdravlja.
Tenkovska granata je na severu Gaze ubila 12 ljudi, većinom civila, izvestili su palestinski izvori.
Iako Izraelci tvrde da su od početka kopnene invazije ubili na desetine Hamasovih operativaca, izvori u palestinskim bolnicama kažu da je poginulo samo šest boraca ove militantne grupe, ali da je do juče po podne ubijeno više od 30 civila, a preko 300 je ranjeno.
Prema podacima izraelske vojske, u kopnenim okršajima je ranjeno 30 njenih vojnika, a jedan je poginuo.
Hamasovi radio i televizija javili su da su uhapšena dvojica izraelskih vojnika, ali izraelska armija nije to potvrdila.
Informacije koje stižu uglavnom su neproverene. Izrael ne dozvoljava stranim novinarima da uđu u Gazu, iako je Vrhovni sud odlučio da se manjem broju reportera dozvoli pristup enklavi.
Izveštač Bi-Bi-Sija koji se nalazi na granici Gaze i Izraela kaže da su izraelski tenkovi i oklopna vozila opkolili grad Gazu sa dve strane i praktično podelili Pojas na dva dela.
Izraelske snage su preuzele kontrolu i nad nekadašnjim jevrejskim naseljem Netzarim, severno od grada Gaze.
Sekretar izraelske vlade Ovid Jeheckel izjavio je juče da Izrael nema nameru da ponovo okupira pojas Gaze (povukli se 2005) i da je isključiva namera da se ostvare ciljevi koje je postavio kabinet. On je rekao da će operacija „možda dugo trajati i da predstoje teški dani”, preneo je AFP. Takođe je kazao da jevrejska država pregovora o prekidu vatre „drugim kanalima, sa liderima SAD, EU i umerenim arapskim državama, uključujući i Palestinsku upravu”, koju predvodi palestinski predsednik Mahmud Abas.
Jeheckel je naglasio da će Izrael prihvatiti samo onaj dogovor koji podrazumeva potpuni prekid raketiranja njegove teritorije, kraj naoružavanja Hamasa i normalan život za stanovnike južnog Izraela.
Ovo je saopšteno u telefonskom brifingu za grupu stranih dopisnika.
Iako su izraelske odbrambene snage (IDF) na njihovoj teritoriji i navodno na položajima sa kojih su ispaljivane rakete, hamasovci su nastavili raketiranje gradova na jugu Izraela. Juče je do podneva bačeno 25 raketa, saopštila je izraelska vojska. Gađani su gradovi Zderot, Netivot i ostala mesta blizu granice. U Zderotu je jedna žena lakše povređena.
Izraelski vojnik tokom akcije protiv Palestinaca (Foto Beta); Otac nosi ranjene kćerke u gradu Gazi (Foto AFP)
Izraelski vojni zvaničnik visokog ranga izjavio je da Hamas koristi gerilsku taktiku uvezenu iz Irana i od libanskog Hezbolaha i da nije bilo mnogo direktnih sukoba. Hamas uglavnom odgovara granatama i improvizovanim eksplozivnim napravama.
Pored toga što nosi rizik velikog broja žrtava, kopneni rat u gusto naseljenoj enklavi predstavljaće izazov i za izraelske snage, jer je Hamas iskoristio poslednjih godinu i po koliko je na vlasti da se naoruža savremenijim naoružanjem. Proteklih dana je, iako pod udarom iz vazduha, uspevao da šalje rakete dugog dometa na izraelske gradove.
Izrael očekuje tešku operaciju što potvrđuju reči ministra odbrane Ehuda Baraka, koje je na državnoj televiziji neposredno po početku kopnene invazije rekao da „neće biti lako i neće biti kratko”.
Britanska agencija Rojters u međuvremenu javlja da Izrael uslovljava svako zaustavljanje ofanzive međunarodnom podrškom novim utvrđenjima i nadgledanjem granice između pojasa Gaze i Egipta, kako bi se sprečilo da se Hamas ponovo naoruža i probije tunele.
Četrnaest kilometara duga granica već dugo je isprekidana mrežom tunela kroz koje se, tvrdi izraelska strana, pored robe i goriva krijumčare i oružje i municija.
To je odgovor Palestinaca na blokadu ove teritorije koja je počela još kada su hamasovci pobedili umereniji Fatah na opštim izborima početkom 2006.
Komentator „Njujork tajmsa” postavlja pitanje da li rakete mogu da se zaustave dok je Hamas na vlasti i da li je možda pravi cilj tekuće ofanzive da se po svaku cenu uništi radikalna organizacija koja smatra da Izrael treba zbrisati sa lica zemlje.
Ako se rat završi bez pobednika, što se može očekivati, a Izrael ne bude ponovo okupirao Gazu, Hamas će dobiti legitimitet, napisao je u izraelskom listu „Harec” politički analitičar Aluf Ben, zagovarajući implicitno okupaciju enklave.
Ako se postigne nekakvo primirje, to bi podrazumevalo trgovinu i saobraćaj preko granica sa Izraelom i Egiptom i značilo bi ispunjene osnovnog zahteva Hamasa – kraj ekonomske blokade i zatvorenih granica. Jačanje ekonomije u Gazi pod Hamasom značilo bi za Izrael jačanje Hamasa. S druge strane, održanje blokade bi značilo tešku sudbinu za milion i po stanovnika od kojih 80 odsto već zavisi od humanitarne pomoći.
Uklanjanje Hamasa sa vlasti zvuči nerealno, ocenjuje komentator „Njujork tajmsa” i navodi da njegovi politički predstavnici imaju demokratsku većinu koju su legitimno osvojili na izborima pre četiri godine, a grupa osim toga ima 15.000 do 20.000 naoružanih muškaraca.
Izrael je isto tako suočen sa oštrim kritikama iz celog sveta, koji su još jednom obišle slike napaćenog palestinskog naroda, uz sećanje da se Izrael istom taktikom služio i ranije ali da nije bilo uspeha. Podseća se na rat sa Hezbolahom u Libanu 2006, kada je cilj takođe bio da se uništi infrastruktura neprijateljske organizacije, a bilans je bio mnogo civilnih žrtava i Hezbolah jači nego što je bio.