Vesti
Svet
Na okupu krivci i žrtve svetske krize
25.01.2009. 14:00
Izvor: Blic
Na okupu krivci i žrtve svetske krize
Sudeći po temama o kojima će se raspravljati, a to su ratovi, ekonomska kriza i siromaštvo u svetu, ovogodišnji susret Svetskog ekonomskog foruma biće jedan od najvažnijih u njegovoj istoriji. Koliko je značajan, pokazuje podatak da je više od 40 šefova država i vlada potvrdilo učešće u Davos Klostersu, gde će im se od 28. januara do 1. februara pridružiti poslovni lideri, nevladine organizacije, sindikati i drugi eksperti.
I sami organizatori mnogo očekuju od sastanka. Više od 2.500 učesnika iz poslovnih, političkih i kulturnih zajednica pokušaće da zajedno daju najbolji odgovor na globalnu krizu koja vlada svetom. Jer, ako oni ne uspeju, ko će drugi?
Zato tema Svetskog ekonomskog foruma i jeste prilagođavanje: oblikovanje postkriznog sveta.
„Društveni aktivisti u pokušaju“, kako ih je nazvao jedan britanski novinar, analiziraće probleme i nastojati da sistematski pronađu rešenja za poboljšanje sadašnjeg stanja u svetu.
Oko 700 članova iz 69 globalnih programskih veća napravili su rešenja za većinu kritičnih izazova za čovečanstvo.
Kritičari se, međutim, slažu u jednom – da je za mnoge od uzroka svetske krize kriva upravo politička i poslovna elita koja će se okupiti u švajcarskom zimskom centru Davos.
Iako se među bankarima i prošle godine dosta diskutovalo o padu kapitala, ovogodišnji forum neprestano je tema broj jedan među bogatima i moćnima. Neki od njih su pesimisti, poput Dankana Niderera, CEO, NYSE Euronekst.
„S obzirom na finansijsku krizu, ne mislim da će biti dobro za sve nas. Poverenje investitora je nestalo sa krizom i zato moramo da radimo zajedno kao svetski lideri kako bismo povratili poverenje.“
Verner Vening, predsednik Uprave, Bazer AG i kopredsedavajući Godišnjeg sastanka 2009. godine, bio je kritičkije nastrojen. „Davos nam je često davao veliki podsticaj u prošlosti, a u januaru 2009. trebalo bi ponovo poslati jasan signal da se rizicima mora pažljivije upravljati.“
Ruski premijer Vladimir Putin održaće jedan od ključnih govora, kao i kineski premijer Ven Đabo, a očekuju se i neki od čelnih ljudi iz administracije novog američkog predsednika Baraka Obame.
Nemačka kancelarka Angela Merkel će treći put od kada je postala kancelar učestvovati na godišnjem sastanku. Među zvanicama je i Kofi Anan, generalni sekretar UN i mnogi drugi svetski lideri. Svi oni će, pored stanja u ekonomiji, diskutovati o krizi na Srednjem istoku, ali i o ključnih 36 sati u septembru kada je kreditni krah izazvao finansijsku blokadu.
Svetski ekonomski forum je nezavisna, internacionalna organizacija uspostavljena kao švajcarska neprofitna organizacija. Cilj Foruma je usmeravanje i upravljanje stvarima i procesima od globalnog značaja. Nemac Klaus Švab, profesor u Ženevi idejni je tvorac okupljanja u Davosu, u Švajcarskoj, koji je 1971. osnovao Evropski menadžerski forum i počeo da okuplja svetske poslovne lidere svakog januara. Početna Švabova ideja je bila da okupi evropske firme koje bi uspele da drže korak s američkim menadžmentom. Krupni događaji koji su se desili 1973. godine, kao što je arapsko-izraelski rat, doveo je do toga da se fokus sastanaka s menadžmenta proširi na ekonomska i socijalna pitanja, a sledeće godine su u Davos prvi put pozvani svetski politički lideri. Dve godine kasnije uspostavljen je i sistem članstva, a čini ga oko 1.000 vodećih kompanija u svetu.

Forum u brojkama
Tokom pet dana, više od 2.500 učesnika iz 96 zemalja će se okupiti u Davosu. Oko 56 odsto čine poslovni lideri, privučeni prvenstveno iz Foruma članova – 1.000 najistaknutijih firmi iz celog sveta. Više od 1.400 čelnih rukovodilaca i nadležnih iz vodećih svetskih kompanija učestvovaće ove godine, što je najviše otkad je osnovan Svetski ekonomski forum 1971. godine. Drugi učesnici su 250 svetskih ličnosti, 41 šef države ili vlade, 60 ministara, 30 rukovodilaca međunarodnih organizacija, predstavnici svetskih medija, naučnici i druge ličnosti.