Vesti
Svet
Novi nuklearni sporazum Obame i Medvedeva05.02.2009. 12:00
Izvor: Blic
Odnosi Moskve i Vašingtona, koji su znatno pogoršani prošlogodišnjim potpisivanjem sporazuma o američkom raketnom štitu u Poljskoj i Češkoj, mogli bi da uđu u mirniju fazu već 2. aprila u Londonu nakon sastanka Baraka Obame, novog predsednika SAD, sa ruskim kolegom Dmitrijem Medvedevom, na marginama samita 20 najuticajnijih država sveta. Obama bi istog meseca trebalo da po prvi put poseti Moskvu i Kremlju predloži sporazum o radikalnom smanjenju nuklearnog arsenala dve zemlje za čak 80 odsto.
Obamino očekivano odustajanje od tvrde linije u vezi sa raketnim štitom u centralnoj Evropi, koji je držala administracija njegovog prethodnika Džordža Buša, upravo je glavni adut za uspešno definisanje novog nuklearnog sporazuma između Amerike i Rusije. On bi nasledio prethodni iz 1991. godine koji su potpisali tadašnji predsednici SAD i Sovjetskog Saveza - Džordž Buš stariji i Mihail Gorbačov, a koji ističe u decembru ove godine. Starim sporazumom, koji je poznat pod nazivom Start-1, pojedinačni nuklearni arsenali Vašingtona i Moskve smanjeni su sa oko 10.000 na po 5.000 bojevih glava, a prema novom Obaminom predlogu, američkoj i ruskoj vojsci ostalo bi po 1.000 nuklearnih raketa.Brodovi Beograda (svet)
Sergej Ivanov, ruski vicepremijer, kazao je da Moskva pozdravlja odluku nove američke administracije da pregovara i za godinu dana potpiše novi sporazum sa Rusijom o smanjenju nuklearnog arsenala i da je spremna na to.
Novi šef Bele kuće bi uskoro trebalo da formira tim za sprečavanje širenja nuklearnog naoružanja u svetu, koji će da nadgleda i pregovore sa Moskvom. Kancelariju bi trebalo da vodi Geri Simor, koji je istu funkciju obavljao i u okviru administracije Bila Klintona, bivšeg demokratskog predsednika. Pregovore sa ruskom stranom bi trebalo da vodi lično Hilari Klinton, novopostavljeni državni sekretar SAD.
„Perspektive za napredak u odnosima dve zemlje su prilično velike, pošto sada u Vašingtonu imamo administraciju koja zaista veruje u kontrolu naoružanja”, tvrdi Stroub Talbot, predsednik „Brukings institjušn” i bivši zamenik državnog sekretara SAD zadužen za odnose sa Rusijom tokom devedesetih godina prošlog veka.
Obamin plan komplikuje činjenica da bi američko-ruskim sporazumom o smanjenju strateškog oružja i od drugih država koje poseduju nuklearne rakete bilo očekivano da smanje svoje kapacitete. Iran i Severna Koreja ne odustaju od razvoja nuklearnih programa.
Ostale vestiArhiva
- 21/11 Još jedna zemlja ulazi u sukob?; "Direktno…
- 19/11 Rusija počela masovnu proizvodnju mobilnih…
- 18/11 Ako je cilj ove odluke formalni početak trećeg…
- 17/11 Zaharova: Putin je već rekao šta će se desiti…
- 15/11 Kremlj objavio detalje razgovara Putina i…
- 31/10 Broj poginulih u poplavama u Španiji najmanje…
- 23/10 Zemlje učesnice Samita BRIKS-a usvojile završnu…
- 19/10 Hagari: Izrael će pojačati borbu protiv Hezbolaha…
- 18/10 Pezeškijan: Otpor se ne završava ubistvom…
- 17/10 Ukrajina traži nuklearno naoružanje
- 15/10 Melonijeva u petak u poseti Libanu, šef diplomatije…
- 14/10 Ni treći atentator na Trampa nije uspeo,…
- 11/10 Borelj: Nuklearni rat se ne može dobiti,…
- 10/10 Uragan Milton razorio Floridu - Kuće srušene,…
- 07/10 Kriminal: Meksički gradonačelnik ubijen nekoliko…
- 06/10 Galant: Iran neka pogleda Gazu i Bejrut pre…
- 05/10 Zelenski: Na sastanku u Ramštajnu 12. oktobra…
- 04/10 Mulj i blato na sve strane, Kuće poplavljene,…
- 02/10 Ambasadorka SAD pri UN pozvala Savet bezbednosti…
- 01/10 Konzul Nikolić: U stalnom smo kontaktu sa…
- 30/09 Više od 60 žrtava Uragana Helene u Sjedinjenim…
- 28/09 Džonson otkrio da je razmišljao da odobri…
- 27/09 Broj žrtava uragana „Helena” porastao na…
- 26/09 Američki Senat vodi istragu protiv kompanije…