Vesti
Svet
Povodom 30 godina od Islamske revolucije, iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad izjavio da je Teheran spreman na dijalog sa SAD ali na osnovama jednakosti i uzajamnog poštovanja.10.02.2009. 20:00
Izvor: e - Novine

U Teheranu je postavljena replika rakete koja simboliše satelit koji je Iran nedavno poslao u svemir, a na natpisu piše "Radi se o napretku u nauci i tehnologiji". Okupljeni nose plakate sa natpisima "Smrt Americi" i "Smrt Izraelu", kao i "Hamnei, ja sam tvoj učenik" misleći na sadašnjeg iranskog vrhovnog vođu ajatolaha Alija Hamneija.
Takođe se mogu videti transparenti na kojima piše "30 godina slobode, 30 godina ponosa". Kako prenosi iranska državna televizija, slična okupljanja su organizovana i u drugim gradovima zemlje.
Predsednik Mahmud Ahmadinedžad rekao je da je Iran spreman na dijalog sa SAD. "Nova američka vlada je saopštila da želi promene i da krene putem dijaloga, ali stvarna promena mora biti suštinska a ne taktička. Iranski narod je spreman na dijalog u atmosferi jednakosti i uzajamnog poštovanja", rekao je Ahmadinedžad.
Ahmadinedžadova izjava je usledila dan nakon što je američki predsednik Barak Obama izrazio nadu da će u narednim mesecima biti pokrenut dijalog između SAD i Irana.
Iranski predsednik je rekao da svet ne želi da se "ponovi crni period bivšeg predsednika (Džordža Buša)". "Ako neki žele ponavljanje tog iskustva s novim metodama, treba imati na umu da će njihova sudbina biti gora od Bušove", upozorio je Ahmadinedžad.
Nabrajajući naučna i tehnološka dostignuća Irana, posebno u nuklearnoj oblasti i nedavno lansiranje satelita u svemir, Ahmadinedžad je rekao da je Iran "sada velika sila". "Zahvaljujući bogu, uz otpor iranskog naroda (neprijatelju), senka pretnje je otklonjena za svagda ... Zvanično saopštavam da je Iran postao istinska velika sila", rekao je on.
Godišnjica od Islamske revolucije 10. februara 1979. predstavlja opštu pobunu koja se završila pobedom revolucije pošto je vojska proglasila neutralnost. Ustav Islamske republike, proglašene 1. aprila 1979, usvojen je na referendumu 12. decembra te godine.
Diplomatski odnosi SAD i Irana su prekinuti nakon svrgavanja šaha, uz podršku Amerike, 1979. kada su studenti upali u američku ambasadu i držali više od godinu dana na desetine talaca. Ti odnosi su u prekidu do danas.
Nova američka administracija Baraka Obama u više navrata naznačila je mogućnost obnove odnosa sa Teheranom nakon što je prethodni predsednik Džordž Buš svrstao Iran zajedno sa Severnom Korejom i Irakom Sadama Huseina u “osovine zla”.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Tramp ljut na Putina, preti i sankcijama,…
- 26/03 Makron smatra da je previše rano govoriti…
- 20/03 "Gazdu su videli kako uzima kesu sa parama…
- 17/03 Srce puca od tuge! Priprema se kolektivna…
- 14/03 Ustavni sud Rumunije: Zbog nepoštovanja zakonskih…
- 13/03 Tramp: Putinova izjava o prekidu vatre veoma…
- 12/03 Tramp: SAD će odgovoriti na uzvratne carine…
- 11/03 Stigla prva reakcija Moskve: Evo šta kažu…
- 10/03 "Ukrajina možda neće preživeti rat..." Tramp…
- 09/03 Pucnjava kod Bele kuće! Agenti Tajne službe…
- 07/03 Makron: Putin uznemiren, razotkrivamo njegovu…
- 09/01 Delovi Los Anđelesa spaljeni "Uplašeni smo,…
- 26/12 Lavrov: Centri za odlučivanje u Kijevu mogu…
- 25/12 Bozumbajev: U avionskoj nesreći u Kazahstanu…
- 23/12 Manđone se izjasnio o krivici za ubistvo…
- 19/12 Putin izazvao Ameriku na duel! "Neka stave…
- 17/12 Ručno izrađena bomba bila jaka kao kilogram…
- 12/12 Tramp ličnost godine magazina Tajm
- 09/12 Snažan zemljotres pogodio Ameriku - Treslo…
- 07/12 Tramp u Parizu: SAD ne treba da se mešaju…
- 03/12 Ukinuto vanredno stanje u Južnoj Koreji
- 29/11 Pogledajte kako izgleda obnovljena katedrala…
- 27/11 Američka administracija navodno pritiska…
- 25/11 Angela Merkel brani veze sa Putinom i blokadu…