Vesti
Svet
Evropski lideri zajedno protiv ekonomske krize
23.02.2009. 12:00
Izvor: Beta
Evropski lideri zajedno protiv ekonomske krize
Lideri EU danas su na samitu u Berlinu podržali nova pravila finansijskog tržišta za borbu protiv ekonomske krize.
Nemačka kancelarka Angela Merkel bila je domaćin skupa šefova država i ministara finansija u pokušaju da se uspostavi zajednička evropska pozicija o ekonomskim reformama do samita Grupe 20 (G20) koji se održava 2. aprila u Londonu.
Visoki zvaničnici iz Velike Britanije, Francuske, Italije, Luksemburga, Španije, Holandije, Nemačke i Češke dogovorili su se o sedam ključnih tačaka, koje će u martu razmatrati Evropski savet, a u aprilu G20.
"Suočavamo se sa izuzetnom međunarodnom krizom kakvu nismo imali decenijama, po pitanju finansijskih tržišta i globalne ekonomije. Verujemo da se samo zajedničkim naporima ona može rešiti", rekla je Merkelova.
Prema njenim rečima, zvaničnici EU su se okupili sa "zajedničkim ciljem da se vrati poverenje u tržišta" a svi neophodni detalji biće sadržani u akcionom planu.
Nemačka kancelarka je najavila da će lideri EU u narednoj nedelji razgovarati i o autoindustriji i konkurenciji.
Britanski premijer Gordon Braun rekao je da su zabeležena najveća smanjenja kamata na zajmove, a da će veliki stimulansi bankovnom sistemu omogućiti bankama da ponovo odobravaju zajmove firmama.
Evropski lideri podržali su poziv Merkelove za otvaranje "poglavlja održive ekonomske aktivnosti" kako bi se smanjio ekonomski disbalans i stabilizovala finansijska tržišta, a dogovoreno je i jačanje Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
"Sredstva MMF-a moraju biti udvostručena kako bi mogao brzo i fleksibilno da pomogne svojim članicama kada se one nađu u poteškoćama sa isplatama", rekla je Merkelova.
Zvaničnici su rekli da će dokument sa današnjeg samita pre objavljivanja pogledati članice EU koje nisu bile prisutne na skupu u Berlinu.
Grupa 20 iznela je u novembru agendu od 47 tačaka za borbu protiv ekonomske krize, a skupu u aprilu treba da prisustvuju i američki predsednik Barak Obama i lideri industrijski razvijenih zemalja, među kojima i Kine, Indije i Brazila.