Vesti
Svet
Odlazak iz Iraka
28.02.2009. 14:00
Izvor: Večernje novosti
Odlazak iz Iraka
Američki predsednik Barak Obama najavljuje povlačenje američke vojske iz Iraka do kraja avgusta 2010. godine. Plan o povlačenju za 19 meseci je istorijska prekretnica u ratu koji nema simpatije Amerikanaca, a ispraznio je kase i koštao 4.250 života američkih vojnika.
- Predsednik najavljuje da će borbrena misija u Iraku biti okončana 31. avgusta 2010. godine, a preostale snage u Iraku će delovati u okviru nove ograničene misije - izjavio je zvaničnik u američkoj administraciji, koji je zahtevao da ostane anoniman.
Očekivalo se da Obama objavi ovo u mornaričkoj bazi Ležen, u Severnoj Karolini, odakle će 8.000 marinaca biti upućeno u Avganistan u sklopu pojačanja američkog prisustva u toj zemlji.
Zvaničnici iz Obamine administracije su istakli da plan o povlačenju u roku od 19 meseci nije politička odluka, već preporuka sekretara za odbranu Roberta Gejtsa, komandanta združenih snaga admirala Majka Mulena i drugih vojnih lidera.
Od 142.000 američkih vojnika, koliko ih trenutno ima u Iraku, između 30.000 i 50.000 će ostati radi obuke iračkih vojnika, zaštite projekata obnove zemlje i ograničenih kontraterorističkih operacija, saopštio je američki zvaničnik.
Cilj je da do kraja 2011. godine nemamo nijednog američkog vojnika u Iraku, u skladu sa vojnim sporazumom, koji je potpisan između dve zemlje, dodao je taj zvaničnik.
SAD su izvršile invaziju na Irak 2003. godine, nakon što je Bušova administracija optužila iračkog lidera Sadama Huseina da krije oružje za masovno uništenje.
Obama, koji je preuzeo dužnost predsednika u SAD 20. januara, obećao je tokom predizborne kampanje da će odgovorno okončati rat i povući američku vojsku u roku od 16 meseci. Tokom svog prvog radnog dana, on je naredio vojnim komandantima da pripreme plan o okončanju američkog prisustva u Iraku.
Američki predsednik Barak Obama predvideo je u 2009. fiskalnoj godini budžetski deficit od 1,75 hiljada milijardi dolara, najveći od Drugog svetskog rata. Za 2010. godinu, za prvi budžet “Obamine ere”, predviđen je veliki deficit od 1,17 biliona dolara, ali je predsednik obećao da će država u narednim godinama držati budžetski manjak pod kontrolom, uz kombinaciju povećanja poreza i smanjenja potrošnje.
Obama je zatražio dodatnih 75,5 milijardi dolara za ratove u Iraku i Avganistanu do kraja tekuće fiskalne godine. Za 2010. godinu on je zatražio 130 milijardi dolara za vojne operacije u dvema zemljama, što je smanjenje u odnosu na otprilike 140 milijardi, koliko se očekuje da će biti potrebno ove godine. Na ove ratove Buš je 2008. potrošio 190 milijardi dolara.