Vesti
Svet
Zbog imena stopiran Koridor 10
01.03.2009. 20:00
Izvor: Blic
Zbog imena stopiran Koridor 10
Evropska komisija u Skoplju saopštila je da odustaje od finansiranja Koridora 10 kroz Makedoniju zbog prigovora Grčke.
Investicija od koje srpska vlada uprkos krizi ne odustaje je izgradnja panevropskog Koridora 10. Ideja je da se prestigne rivalski autoput koji grade Rumunija i Bugarska i da se evropske kamiondžije usmere na prolazak kroz Srbiju. Međutim, ovaj plan mogla bi da ugrozi odluka Evropske komisije da odustane od izgradnje dela Koridora 10 kroz Makedoniju.
Makedonija sada treba da traži druge izvore za finansiranje izgradnje Koridora 10 kroz svoju teritoriju.
Nakon odluke vlade premijera Nikole Gruevskog da deo autoputa koji treba da poveže Beograd sa Atinom, preko Skoplja, nazove „Aleksandar Makedonski“ prvo je reagovala Grčka koja je sa 50 miliona evra trebalo da bude glavni finansijer.
Vlada u Atini je izvršila pritisak i na Brisel da odustane od finansiranja projekta za koji je iz evropskih fondova bilo obezbeđeno 27 miliona evra.
Odluka makedonske vlade imala je posledice u odnosu na finansiranje, tako da će sredstva koja su bila obezbeđena sada morati da se traže u drugim izvorima, rekao je u Skoplju Džonatan Sil, direktor za transport i veze u Evropskoj komisiji.
Brisel je tako vladi u Skoplju jasno stavio na znanje da je u ovom slučaju na strani zvanične Atine, te da pomenutu odluku vlade Nikole Gruevskog smatra još jednom nepotrebnom provokacijom.
Makedonska vlada je, nakon prve reakcije grčkog premijera Kostasa Karamanlisa da neće finansirati projekte u susednim zemljama koje se služe provokacijama, saopštila da sama izgradnja autoputa od srpske do grčke granice nije ugrožena, te da će pronaći potrebna sredstva.