Vesti
Svet
Zemlje u razvoju traže hitnu pomoć
26.06.2009. 12:00
Izvor: RTS
Zemlje u razvoju traže hitnu pomoć
Afričke, azijske i karipske zemlje zatražile na samitu u Njujorku pomoć u prevazilaženju krize od bogatih. Predstavnici 126 zemalja članica Ujedinjenih nacija treba da usvoje završni dokument konferencije.
U sedištu UN u Njujorku nastavlja se Konferencija o svetskoj finansijskoj i ekonomskoj krizi i njenom uticaju na razvoj, na kojoj učestvuje i premijer Mirko Cvetković.
Tokom Konferencije, afričke, azijske i karipske zemlje naglasile su da ekonomska kriza koju nisu izazvale uništava njihove zemlje i zatražile od bogatih država, odgovornih za krah, da im pomognu.
Izlazeći na svetsku scenu prvi put od kako je kriza počela u SAD prošle jeseni, predsednici i ministri zemalja u razvoju su na samitu u Njujorku rekli da je nova pomoć potrebna odmah, da bi se zaustavili rastuće siromaštvo i glad, i sprečili društveni neredi.
Šef diplomatije Bangladeša Dipu Moni, govoreći u ime najmanje razvijenih država, kaže da kriza ima "nesrazmerno negativan uticaj" na najsiromašnije narode sveta, koji imaju "izuzetno ograničene mogućnosti da se nose sa krizom."
Tim zemljama je neophodna hitna pomoć međunarodne zajednice.
Premijer Beliza, Den Baro, u ime Kariba je rekao da "izdanci ekonomskog oporavka za koji neki tvrde da se pojavljuju na obzorju industrijalizovanog sveta, nisu dostigli ni nivo mašte u našim malim zemljama."
Predstavnici 126 zemalja članica Ujedinjenih nacija treba da usvoje završni dokument konferencije.
Nacrt dokumenta, koji se još usaglašava, kako prenosi Rojters, sadrži zaključak da zemlje članice smatraju prioritetom potrebu sveobuhvatne reforme Međunarodnog monetarnog fonda.
Pominje se potreba da brzo rastuća tržišta i zemlje u razvoju povećaju uticaj na donošenje odluka MMF-a do početka 2011. godine, kad će se ponovo određivati kvote glasova pojedinih njegovih članica.
Grupa 20 ključnih zemalja koje drže preko 80 odsto svetske privrede složila se na samitu u aprilu da stvoroi paket finansijske pomoći od 1.100 milijardi dolara, iz koga je 50 milijardi dolara namenjeno siromašnim državama.