Vesti
Svet
Kineska vojska ponovo na ulicama Urumćija
10.07.2009. 12:00
Izvor: Večernje novosti
Kineska vojska ponovo na ulicama Urumćija
Urumći - Hiljade pripadnika kineskih snaga bezbednosti izašlo je i danas na ulice Urumćija, glavnog grada autonomnog regiona Sinđang, na severozapadu Kine, kako bi sprečili nove sukobe muslimanskih Ujgura i pripadnika većinskog kineskog naroda Han.
Stotine oklopnih vozila i kamiona prošlo je ulicama grada, a helikopteri su izbacivali letke u kojima se građani pozivaju na mir, a ekstremisti okrivljuju za nerede, u kojima je od nedelje poginulo 156 ljudi, a povređeno više od 1.000.
Lokalni lider Komunističke partije Li Dži poručio je da će zatražiti smrtnu kaznu za učesnike nereda koji su počinili ubistva.
Mada je situacija manje napeta nego prethodnih dana, stanovništvo Urumćija je i dalje podeljeno, izvestila je britanska mreža Bi-Bi-Si.
Kinezi, koji sebe nazivaju narodom Han, kažu da su se posle nasilja u nedelju osećali ugroženo i da im prisustvo vojske i policije uliva osećaj sigurnosti, dok Ujguri deluju uzdržano, preneo je Rojters.
Kineski predsednik Hu Đintao je juče, zbog nemira u Sinđangu, skratio posetu
Italiji i vratio se u Peking. Hu je po završetku zvanične državne posete Rimu trebalo da ostane na samitu zemalja Grupe osam najrazvijenijih zemalja (G8), od 8. do 10. jula u Akvili.
Ujguri u Urumćiju, nezadovoljni svojim statusom, započeli su proteste u nedelju, a neposredan povod je bilo reagovanje policije na prošlomesečni sukob te manjine i pripadnika naroda Han u Guangdongu, kada su u tuči, koja je izbila zbog navoda da su ujgurski radnici silovali dve žene, ubijena dvojica Ujgura.
Sinđang je, pored Tibeta, jedan od politički najosetljivijih regiona u Kini. Graniči se sa Rusijom, Mongolijom, Kazahstanom, Kirgistanom, Tadžikistanom, Avganistanom, Pakistanom i Indijom, a bogat je naftnim rezervama i gasom.
U tom regionu sa 20 miliona stanovnika živi 47 etničkih grupa, a najbrojniji su Ujguri, dok od 2,3 miliona građana Urumćija, većinu čine pripadnici naroda Han.
Međuetnička napetost tinja već duže vreme, a situacija se poslednjih godina dodatno pogoršala zbog sve većeg ekonomskog jaza između dva naroda.