Vesti
Svet
Vratio se „El Ninjo“
14.07.2009. 20:00
Izvor: Blic
Vratio se „El Ninjo“
„El Ninjo“, fenomen zagrevanja Tihog okeana koji pravi haos u globalnim vremenskim prilikama, opet se vraća i preti sušama, poplavama, lošim prinosima i socijalnim nemirima.
Naučnici Američke nacionalne uprave za atmosferu i okeane (NOAA) kažu da nov talas „El Ninja“ upravo nadire pošto se površina tropskih voda u istočnom Pacifiku zagrejala približno za jedan Celzijusov stepen iznad normale i nastavlja da se zagreva. Na dubini od 150 metara ispod površine, voda se takođe zagreva - za sada četiri stepena iznad uobičajene. „Kontinuirano visoke temperature mora značajni su indikatori ’El Ninja’“, ističe Majk Halpert iz Centra za klimatska predviđanja pri NOAA.
Implikacije su veoma ozbiljne, ne samo za klimu, već i za hranu, snabdevanje vodom i drugim sirovinama. Australija, koja se oporavlja od najgore suše za proteklih 100 godina, biće ponovo pogođena ukoliko kiše ne napoje pojas u kome se gaje žitarice. Indonezija je jedan od najvećih svetskih proizvođača palmovog ulja, osnovnog izvora prihoda najsiromašnijih slojeva - tako da će suša za tu zemlju biti pogubna.
Očekuje se da će narednih nekoliko meseci „El Ninjo“ sve više jačati i da će dostići vrhunac tokom zime na severnoj hemisferi. Međutim, svaki nalet „El Ninja“ je drugačiji i mnogo toga zavisi od toga koliko će se Pacifik zagrejati. Prema sadašnjim prognozama, prerano je dati ocenu ovog „El Ninja“, ali se veruje da se njegova snaga može okarakterisati kao „umerena do jaka“.
„El Ninjo“ još uvek predstavlja svojevrsnu misteriju. Javlja se na svakih nekoliko godina i varira po snazi, ali niko tačno ne zna zašto. Kad je izrazito jak, remeti vremenske prilike u celom Pacifiku i šire, izaziva suše u jednim i obilne kiše u drugim područjima, recimo na zapadnoj obali Južne Amerike. Poslednji put se to dogodilo 1997-98. kada su obilne padavine zahvatile Kaliforniju, talas vrućina Australiju i Brazil, šumski požari Indoneziju, poplave istočnu Afriku, a suša južni deo tog kontinenta. To je izazvalo haos sa cenama hrane, a najviše su porasle cene pšenice, pirinča i šećera.

Bez uticaja na Srbiju
Nedeljko Todorović, meteorolog Hidrometeorološkog zavoda Srbije, kaže za „Blic“ da je uticaj „El Ninja“ na područje u kome se nalazi i Srbija „gotovo nikakav, jer se sve događa na potpuno suprotnoj strani sveta“. „Posledice ‘El Ninja’ najočiglednije su na obalama Južne Amerike - prvenstveno obale Čilea, Perua i Ekvadora, dok su u drugom planu Australija i Srednja Amerika“, objašnjava Todorović.