Vesti
Svet
Obeležena godišnjica "panevropskog piknika"
20.08.2009. 12:00
Izvor: RTVojvodina
Obeležena godišnjica "panevropskog piknika"
Mađarski predsednik Laslo Šoljom i nemačka kancelarka Angela Merkel učestvovali su juče u obeležavanju 20. godišnjice "panevropskog piknika", kada je nekoliko stotina istočnonemačkih građana provalilo granični prelaz i prešlo u Austriju.
Na jučerašnji dan pre 20 godina, istočne Nemce privukla je u Mađarsku odluka reformističkog premijera Mikloša Nemeta da počne uklanjanje bezbednosnog sistema na granici s Austrijom, delom zato što je bio veoma skup. Smatra se da je "piknik" bio uvod u kasniji pad gvozdene zavese i rušenje Berlinskog zida, nekoliko meseci kasnije.
U avgustu su mađarske opozicione grupe odlučile da organizuju "panevropski piknik" i da pivom i roštiljem proslave dobrosusedske odnose s Austrijom.
Politički piknik je simbolično održan nedaleko od mađarskog grada Sopron, uz kobasice, slaninu, pivo i vino. To kratkoročno otvaranje granice iskoristilo je bez razmišljanja više stotina istočnih Nemaca koji su uspeli da pređu u Austriju.
"Mađari su dali krila žudnji istočnih Nemaca za slobodom", rekla je Merkelova publici u kojoj su se nalazili političari, diplomate, bivše istočnonemačke izbeglice, kao i nekoliko organizatora "panevropskog piknika".
Jedan od tadašnjih stražara na granici potpukovnik Arpad Bela rekao je da je to bilo "nezaboravno iskustvo". Kazao je da su on i petorica njegovih ljudi očekivali mađarsku delegaciju da poseti obližnji austrijski grad kao simbol nove ere "glasnosi" pod sovjetskim liderom Mihailom Gorbačovim, ali da se umesto njih pojavilo 150 istočnih Nemaca.
"Imao sam oko 20 sekundi da razmislim dok su došli. Da smo se nas pet sukobili s Nemcima, savladali bi nas", rekao je Bela.
Posle prolaska prve grupe, pojavilo se više stotina državljana Nemačke Demkratske Republike, rekao je Bela.
Jedan od organizatora piknika Laso Nagi rekao je da je bio zadivljen postupcima Nemaca koji su iza sebe ostavili stotine automobila kako bi prešli grancu da bi zapoceli novi život na Zapadu.
Nemac Dirk Menenga, koji je tada prešao granicu, rekao je da su ranije planirali da uđu u Austriju preko Mađrske ne znajući koliko će to biti teško. Pošto je video reklamni letak za piknik, pomislio je da bi to mogla prilika da ode na Zapad.
Iako stražari to nisu znali, mađarska vlada je već bila odlučila da pusti istočne Nemace na Zapad.
Poslednji mađarski premijer iz komunističke ere Mikloš Nemet, rekao je da su "panevropski piknik" i prolazak Nemaca u Austriju bili među stvarima koje su u roku od godinu dana donele demokratiju u većinu država bivšeg istočnog bloka.
"To je bio planirani proces vlade, ali je i tranzicija gde je svako nastojao da obezbedi svoju budućnost", rekao je Nemet.
Desetine hiljada istočnih Nemaca boravilo je u Mađarskoj očekujući da bi tamošnji "mekši" režim mogao otvoriti svoje granice. Nedeljama uoči "panevrospkog piknika" pokušavali su da pređu granicu, mada su većinom vraćani. Konačno je 11. septembra Majdarska dozvolila svim istočnim Nemcima da otputuju na Zapad.
Berlinski zid je srušen nekoliko meseci kasnije, a tadašnji kancelar Zapadne Nemačke Helmut Kol rekao je da je "prvi kamen Berlinskog zida srušen u Mađarskoj" imajući u vidu događaje u Sopronu 19. avgusta 1989. godine.