Vesti
Svet
Bio sam među 182 vojnika koji su prvi pucali na naciste
03.09.2009. 12:00
Izvor: 24 sata
Bio sam među 182 vojnika koji su prvi pucali na naciste
Napad nacističke Nemačke na Poljsku počeo je u 4.45 ujutru... Ignjaci Skovron (94) jedan je od 182 poljska vojnika koji su se suprotstavili Hitlerovoj armiji kada je pre tačno 70 godina krenula da osvaja svet u luci Gdanjsk. On je ujedno i jedan od retkih preživelih svedoka bitke kojom je počeo Drugi svetski rat, najveći vojni konflikt u istoriji čovečanstva koji je odneo više od 60 miliona ljudskih života.
Svedok - Skovron, u vreme izbijanja rata 24-godišnji kaplar poljske vojske, u ispovesti za Bi-Bi-Si prenosi kako je doživeo prve salve granata sa nemačke krstarice „Šlezvig-Holštajn“.
- Kroz teleskop sam nadgledao celo more ispred luke. Gledao sam čas levo, čas desno, čas u brod koji je stajao pravo ispred. U trenutku kad sam video crveni bljesak s broda, prva granata je pogodila Gdanjsk - priseća se Skovran početka rata.
Napad nacističke Nemačke na Poljsku počeo je u 4.45 ujutru upravo tom granatom, a sinhronizovano s njom trupe Rajha pokrenule su invaziju i sa kopnenih granica.
Skovran kaže da su poljski vojnici imali naređenje da uzvrate na napad.
- Zgrabio sam mitraljez i zapucao, kao i moji saborci, na krstaricu, koja se ubrzo povukla u obližnji kanal, odakle je krenula prava kiša granata prema nama. Tog dana su nas samo do podneva tri puta bombardovali. Ubrzo im je u pomoć stigla i avijacija - kaže Skovran.
Poljski veteran priča i kako su Nemci bili prilično iznenađeni kada su, pošto se prašina od razaranja razišla, videli da među Poljacima ima još živih. Skovran dodaje i da su imali naređenje da zadrže Nemce na 12 sati, koliko je bila procena da će biti dovoljno za reorganizaciju poljske vojske, ali da su posle sedam dana borbe sa daleko nadmoćnijom vojskom morali da se predaju.
- Posle sedam dana jedva da smo mogli da se krećemo. Bilo nam je hladno, bili smo prljavi i bez sna danima. Komandant nemačke vojske, general Fridrih Enderhart, dozvolio je našem komandantu Maju Suharskom da zadrži počasnu sablju zbog srčanosti i požrtvovanja koje smo tada pokazali. Nemac nam je rekao tada da kada bi on imao takvu vojsku, smeo bi da ratuje protiv celog sveta - priča Skovranski.

Evropa obeležila godišnjicu II svetskog rata
Polaganjem venaca pred Spomenik braniocima Vesterplate u Gdanjsku Poljska je u ranu zoru počela obeležavanje 70. godišnjice izbijanja Drugog svetskog rata. U tom poljskom gradu juče su se okupili zvaničnici iz 30 zemalja, među kojima je bio i srpski premijer Mirko Cvetković, kako bi obeležili tu godišnjicu. Na velikoj svečanosti prisustvovali su potomci bivših ratnih neprijatelja i saveznika na čelu sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i premijerom Rusije Vladimirom Putinom.