Vesti
Svet
Proizvođaču „vijagre” kazna od 2,3 milijarde dolara
04.09.2009. 20:00
Izvor: Politika
Proizvođaču „vijagre” kazna od 2,3 milijarde dolara
Američki farmaceutski gigant „Fajzer” pri­stao je da plati 2,3 milijarde dolara odšte­te zbog nezakonitog reklamiranja lekova što je najveće novčano vansudsko porav­nanje u istoriji američkog pravosuđa.
Iako je istraga sprovedena u vreme vlasti Džordža Buša, zadovoljstvo da objavi visi­nu kazne za farmaceutsku industriju ima­la je sekretarka za zdravstvo u administra­ciji Baraka Obame Ketlin Sibelijus.
„Ovo je još jedan korak administracije da procesuira svakog pojedinca i organizaciju koja pokušava da prevari zdravstvene osigura­onike i federalnu vladu”, izjavila je Sibelijus u Vašingtonu, a prenosi „Njujork tajms”.
Kompanija sa najvećom prodajom medikamenata u svetu netačno je obaveštavala dokto­re o dejstvu pojedinih lekova. „Fajzer” je medicinske radnike pozivao u luksuzna odmarali­šta, pokrivao sve troškove i još im plaćao i dnevnice kako bi slušali o izmišljenim efekti­ma lekova.
Najjači američki proizvođač lekova je optužen da je „agresivnom marketinškom taktikom” ubedio zdravstveni sistem da pacijentima prepisuju pogrešnu terapiju.
Agencija za hranu i lekove je 2001. odobrila „Fajzerov” lek „bekstra” za bolesne od artriti­sa i žene sa menstrualnim tegobama. Kompanija je, međutim, ubedila lekare da „bek­stru” preporučuju i protiv akutnih bolova, za šta nisu imali dozvolu agencije. „Bekstra” je zato povučena iz prodaje 2005. godine.
Osim za ovaj lek, „Fajzer” plaća globu i za neosnovano promovisanje „geodona” (antide­presiv), „zivoksa” (antibiotik) i „lirike” koja se prepisuje za različite nervne bolesti.
Američka štampa podvlači da je kazna od 2,3 milijarde dolara najveća ikada izdejstvova­na nagodba. Zašto je kazna za „Fajzer” tako visoka?
„Među faktorima koje smo uzeli u obzir kada smo odredili ovako strogu kaznu je to što je „Fajzer” više puta ponavljao isto delo”, rekao je jedan od tužilaca Majkl Louks.
Farmaceutski džin već četvrti put od 2002. godine čini isti prestup.
Pre pet godina „Fajzer” je platio 430 miliona dolara odštete zbog neutemeljenog oglaša­vanja „neurontina”, leka za epilepsiju. Još se nije slegla prašina oko ovog skandala kada je farmaceutska kuća rešila da primeni iste marketinške taktike za „bekstru”.
Džon Kopčinski, bivši „Fajzerov” zastupnik za prodaju, pomogao je istrazi otkrivši da mu je firma rekla da se ne osvrće na „slučaj neurontin” i da slobodno krene da lažno reklami­ra sledeći proizvod.
„Cela kultura „Fajzera” je pokrenuta prodajom i ako niste prodavali lekove na nezakonit način, niste bili viđeni kao deo tima,” objasnio je Kopčinski.
On će za pomoć državnim organima dobiti 50 miliona dolara od odštete. Šest „insajdera” iz „Fajzera” podeliće 102 miliona dolara, dok ostatak ide državi.
I pored toga što je reč o najvećoj svoti novca koje su izdejstvovale američke vlasti, „Nju­jork tajms” podseća da 2,3 milijarde dolara „Fajzer” zaradi za nešto manje od tri nedelje.