Vesti
Svet
Pod ledom Antartika otkrivena 124 jezera
06.09.2009. 14:00
Izvor: Tanjug
Pod ledom Antartika otkrivena 124 jezera
Vašington/Moskva – Američki naučnici su posle detaljnog proučavanja rezultata merenja sa satelita ICESat utvrdili da pod ledom zapadnog Antarktika postoje 124 jezera koja se stalno pomeraju, objavljeno je u časopisu „Džornal ov glejšolodži”.
Ta jezera obrazuju čitav sistem kanala i ogromnih rezervoara slatke vode ispod leda, ukazali su naučnici.
Satelitska ispitivanja se obavljaju uz pomoć lasera kojim se meri visina.
Nad jezerom se led, naime, ugiba i to ulegnuće može iznositi i do devet metara. Merenjem se može izračunati količina vode u takvom jezeru koja može dostići kubni kilometar.
To je zamašna količina imajući u vidu da u velikom mađarskom slatkovodnom jezeru Balaton ima 1,9 kubnih kilometara vode.
Otkriće da se jezera pod ledom pomeraju preokrenulo je sve predstave o strukturi antarktičkog prostora ispod leda, ističu naučnici koji se bave tom pojavom.
Ranije su u predelu istočnog Antarktika jezera otkrivena prvenstveno metodom seizmičkog sondiranja.
Tako je pronađeno i čuveno jezero Vastok, baš ispod istoimene ruske istraživačke stanice, piše moskovski dnevnik „Izvstia” u svom dodatku „Nauka”.
U jezeru Vastok se mogu, prema oceni ruskih naučnika, nalaziti mikroorganizmi u prvobitnom obliku koji su postojali na zemlji i pre više miliona godina.
Zbog toga je i sondiranje u pravcu tog jezera ranije bilo prekinuto usled strahovanja od „zaraze” tog ekosistema savremenim mikrobima, mada je nedavno pronađen metod za izbegavanje takvih neprijatnih posledica.
Istraživanja na Antarktiku se, inače, ne odvijaju samo radi zadovoljenja radoznalosti naučnika i javnosti, već i stoga što je to poslednji kontinentalni resurs rudnog bogatstva na Zemlji, dok se takve rezerve na Arktiku nalaze pod vodom.
Važnost međunarodnog „Sporazuma o Antarktiku”, prema kojem taj kontinent predstavlja isključivo naučnu laboratoriju, ističe 2011.
Neizvesno je, međutim, kako će se ponašati države, potpisnice tog dokumenta, posle 2011, tačno dva veka nakon što je ruska ekspedicija Belinshauzena i Lazareva otkrila taj kontinent.