Vesti
Svet
UN: Broj gladnih u svetu neprekidno raste
14.10.2009. 20:00
Izvor: Blic
UN: Broj gladnih u svetu neprekidno raste
Broj gladnih u svetu konstantno raste više od deset godina zbog smanjenja pomoći i investicija u poljoprivredu, a ekonomska kriza doprinela je tome da neuhranjeno bude čak milijardu ljudi, saopštila je danas agencija UN za hranu.
Ukoliko se trend ne promeni, ambiciozni cilj međunarodne zajednice da prepolovi broj gladnih u svetu do 2015. neće biti ostvaren, upozorila je u novom izveštaju Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO).
U osamdesetim i početkom devedesetih godina prošlog veka načinjeni su veliki pomaci u borbi protiv gladi, međutim, 1995. je broj neuhranjenih ponovo počeo da raste i te godine dostigao je 1,02 milijarde zbog visokih cena hrane i globalnih finansijskih potresa.
U junu ove godine broj gladnih ponovo je dostigao milijardu, što znači da je svaki šesti čovek na planeti gladan. Godinu dana ranije gladnih u svetu bilo je 963 miliona.
Najviše gladnih, prema podacima FAO, ima u najgušće naseljenim regionima, azijskom i pacifičkom, gde dostiže 642 miliona, a sledi potsaharska Afrika sa 265 miliona.
"U borbi protiv gladi fokus treba da bude na povećanju proizvodnje hrane", istakao je direktor FAO Žak Diuf dodajući da "poljoprivredi treba dati prioritet a da se dešava upravo suprotno".
Podaci FAO pokazuju da je 1980. godine 17 odsto pomoći koji su prikupili donatori odlazilo u poljoprivredu, a da je 2006. taj udeo pao na 3,8 odsto i samo je neznatno povećan u poslednje tri godine.
Smanjenje udela pomoći za poljoprivredu u ukupnoj delom je posledica niskih cena hrane, koje su obeshrabrile ulaganja, a delom povećanja priliva sredstava iz drugih programa, poput oprosta duga ili kontrole populacije, smatraju stručnjaci FAO.
Hitna pomoć u hrani sada je, prema FAO, potrebna za 30 zemalja od kojih su 20 afričke. Diuf je kazao i da su lideri u svetu počeli da shvataju značaj povećanja investicija u poljoprivredu.
FAO prognozira da globalna proizvodnja hrane treba da bude povećana 70 odsto kako bi se 2050. nahranila svetska populacija koja će, prema procenama, brojati 9,1 milijardu. Da bi se to postiglo, siromašnim zemljama biće potrebne 44 milijarde dolara godišnje za pomoć poljoprivredi u poređenju sa 7,9 milijardi sada.