Vesti
Svet
Nova vlada stroža prema proširenju EU
28.10.2009. 20:00
Izvor: Blic
Nova vlada stroža prema proširenju EU
Vlada nemačkih konzervativaca i liberala, na čijem je čelu dosadašnja kancelarka Angela Merkel, danas je izabrana u Bundestagu. Tomas Klau, politički analitičar Evropskog saveta za spoljne poslove, ocenjuje za „Blic“ da će drugi mandat Merkelove na spoljnopolitičkom planu doneti kontinuitet politike prema Srbiji i zapadnom Balkanu, ali da se neće dozvoljavati proširenje EU bez punog poštovanja kriterijuma iz Kopenhagena, koji su bili uslov i za prethodna proširenja.
„To ne znači da će nova vlada biti neprijateljski raspoložena prema proširenju Unije, već da će sa partnerima iz EU nastojati da izbegne ponavljanje situacije kao iz slučaja Bugarske i Rumunije, koje su pristupile Unije, a još toga tek treba da učine na planu unutrašnjih reformi“, naveo je Klau.
Prema njegovim rečima, neiskustvo na spoljnopolitičkom planu Gida Vestervelea, novog šefa nemačke diplomatije, ne bi trebalo da predstavlja smetnju u obavljanju te funkcije, pošto će on imati priliku da stiče iskustvo radeći. Klau navodi da ni Joška Fišer nije imao iskustva u spoljnoj politici, pa se kasnije kao šef diplomatije naučio tom poslu.
Nemačka vlada je za svog predstavnika u novoj Evropskoj komisiji izabrala Gintera Etingera, predsednika nemačke pokrajine Baden-Virtemberg. Božidar Đelić, potpredsednik Vlade Srbije, nazvao je Etingera značajnim saveznikom Srbije u procesu pridruživanja Srbije Uniji i ukidanju viznog režima. Tomas Klau kaže da ne zna za bliske veze Etingera i Srbije, ali da zna da se radi o pragmatičnom političaru čiji će fokus tokom angažmana u Briselu biti na ekonomskim pitanjima.
I pre inauguracije drugog kabineta Merkelove, nemački mediji su postavili pitanje čime njena vlada planira da popuni ionako već uzdrmani državni budžet ako smanji poreske prihode za 24 milijarde evra, kako je kancelarka obećala Slobodnim demokratama.
Najbrži način za to bila bi prodaja državnih akcija u nemačkim bankama i velikim kompanijama iz kojih bi vlada mogla da izvuče najmanje 25 milijardi evra. Dok iz krugova krupnog nemačkog biznisa stižu pohvale na plan Merkelove da smanji poreze i tako poboljša poslovnu klimu za oporavak nemačke ekonomije koja je letos izašla iz recesije, malo je verovatno da će kancelarka na takav potez smeti da se odluči pre 2011. godine. Do tada bi, prema proceni Merkelove, trebalo da se okonča i uticaj ekonomske krize.
„Ja sam potpuno uverena da će kriza snažno obeležiti ne samo 2010. već i 2011. godinu“, kazala je juče Merkelova.
Hrišćansko-demokratska unija Merkelove i sestrinska partija Hrišćansko-socijalna unija su potpisale koalicioni sporazum sa Slobodnim demokratama, kojim je potvrđen dogovor postignut u subotu nakon tri nedelje mukotrpnih pregovora. Liberali koje predvodi Vestervele dobili su dva bitna resora u novoj vladi - spoljnu politiku i ekonomiju. Predsednik Slobodnih demokrata uprkos svom više nego skromnom međunarodnom iskustvu, postao je novi šef diplomatije Nemačke, dok će Rajner Briderle, zagovornik slobodnog tržišta, biti novi nemački ministar ekonomije.

Položena zakletva
Merkelova je položila zakletvu pred poslanicima Bundestaga i obećala da će svoju snagu posvetiti blagostanju, koristi i zaštiti nemačkog naroda, da će Ustav i zakone svoje zemlje poštovati i braniti, obaveze savesno ispunjavati i prema svima biti pravedna.
''Tako mi Bog pomogao'', rekla je i ovaj put Merkelova, koja po zakonu ima mogućnost da izostavi te reči. Posle zakletve, predsednik države Horst Keler je imenovao vladu.