Vesti
Svet
Letonac i Čeh u trci za Renovog naslednika25.11.2009. 12:00
Izvor: Politika

Sama vest je po sebi dobra jer s interesovanjem drugih zemalja automatski otpada i najmanja mogućnost da za Renovog naslednika bude imenovana Bugarka Rumijana Želeva, čija je kandidatura već izgledala kao loša poruka.
Između dvojice kandidata, mnogo bolje rešenje bi bio Andris Pibalgs, jer je reč o političaru koji je uveo Letoniju u EU i vrlo dobro poznaje put kojim se stiže do članstva u EU.
Istina, on će, bar tako nagoveštavaju njegovi bliski saradnici, do kraja pokušati da zadrži svoj sadašnji posao komesara za energetiku, ali u slučaju da ne uspe u tome, jedna od opcija je proširenje. Iako dolazi iz male pribaltičke republike, Pibalgs je pokazao zavidne kvalitete i tokom vođenja pregovora o ulasku njegove zemlje u EU, ali i tokom petogodišnjeg mandata komesara za energetiku.
U rezultate Pibalgsovog rada ulazi i stvaranje Energetske zajednice koja je, osim država EU, uključila i države zapadnog Balkana.
Takođe, s Pibalgsom u Renovoj fotelji ne bi se izgubilo mnogo vremena, s obzirom na to da letonski političar vrlo dobro poznaje proces proširenja i da je već proveo pet godina u Evropskoj komisiji i ovladao mehanizmima rada.
S druge strane, iako je Češka veoma pozitivno nastrojena prema proširenju EU, Fule nije političar već profesionalni diplomata koji nema nikakvog iskustva u vezisa proširenjem ili zapadnim Balkanom.
U dosadašnjoj karijeri bio je ambasador Češke u Litvaniji, Velikoj Britaniji i pri NATO-u. Uz to, kako kažu izvori bliski češkoj vladi, postoji čak i mogućnost da se ponovi scenario kao pre pet godina, kada je takođe profesionalni diplomata Pavel Telička čuvao tokom leta 2004. godine fotelju komesara za tadašnjeg premijera Pavela Špidlu, pa su Teličku prozvali „letnji komesar”.
Po istom principu, Štefan Fule bi mogao biti „zimski komesar” čiji bi zadatak bio da posle izbora u Češkoj sledećeg proleća preda funkciju aktuelnom premijeru Janu Fišeru.
U tom kontekstu imenovanje Čeha za komesara za proširenje značilo bi gotovo godinu dana praznog hoda i odsustva političkog impulsa i smernica iz Evropske komisije za Srbiju i zapadnobalkanski region.
Ipak, u trku za portfolio proširenja mogli bi ući i jači igrači, u slučaju da predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo odluči da spoji komesarijate za proširenje i komšijsku politiku, kako je to od njega tražila Evropska narodna partija, najjača stranka u Evropskom parlamentu.
U tom slučaju bi za ovo mesto mogle biti zainteresovane i zemlje poput Švedske, Poljske, Finske... Podsetimo, Barozo je tražio dve nedelje vremena za razmišljanje kome šta da ponudi u novoj Evropskoj komisiji koju će predvoditi i očekuje se da iznese predloge na sednici Evropskog saveta 10. decembra u Briselu.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Tramp ljut na Putina, preti i sankcijama,…
- 26/03 Makron smatra da je previše rano govoriti…
- 20/03 "Gazdu su videli kako uzima kesu sa parama…
- 17/03 Srce puca od tuge! Priprema se kolektivna…
- 14/03 Ustavni sud Rumunije: Zbog nepoštovanja zakonskih…
- 13/03 Tramp: Putinova izjava o prekidu vatre veoma…
- 12/03 Tramp: SAD će odgovoriti na uzvratne carine…
- 11/03 Stigla prva reakcija Moskve: Evo šta kažu…
- 10/03 "Ukrajina možda neće preživeti rat..." Tramp…
- 09/03 Pucnjava kod Bele kuće! Agenti Tajne službe…
- 07/03 Makron: Putin uznemiren, razotkrivamo njegovu…
- 09/01 Delovi Los Anđelesa spaljeni "Uplašeni smo,…
- 26/12 Lavrov: Centri za odlučivanje u Kijevu mogu…
- 25/12 Bozumbajev: U avionskoj nesreći u Kazahstanu…
- 23/12 Manđone se izjasnio o krivici za ubistvo…
- 19/12 Putin izazvao Ameriku na duel! "Neka stave…
- 17/12 Ručno izrađena bomba bila jaka kao kilogram…
- 12/12 Tramp ličnost godine magazina Tajm
- 09/12 Snažan zemljotres pogodio Ameriku - Treslo…
- 07/12 Tramp u Parizu: SAD ne treba da se mešaju…
- 03/12 Ukinuto vanredno stanje u Južnoj Koreji
- 29/11 Pogledajte kako izgleda obnovljena katedrala…
- 27/11 Američka administracija navodno pritiska…
- 25/11 Angela Merkel brani veze sa Putinom i blokadu…