Vesti
Svet
Bivši čuvar nacističkog logora optužen za ubistvo 29.000 Jevreja
Počelo suđenje Demjanjuku
01.12.2009. 12:00
Izvor: Blic
Počelo suđenje Demjanjuku
U zemaljskom sudu u Minhenu danas je počelo suđenje 89-godišnjem Ivanu Džonu Demjanjuku optuženom da je u koncentracionom logoru Treblinka-Sobibor učestvovao u ubistvu najmanje 29.000 evropskih Jevreja.
"Demjanjuk je u sudnicu ušao u invalidskim kolicima. Njegove oči su bile zatvorene, a telo prekriveno plavim ćebetom", naveo je izvor BBC-a i istakao da je lekarski tim ocenio da je on svestan svega i da može da prisustvuje suđenju. Demjanjuku se sudi u Nemačkoj jer je među njegovim žrtvama bilo i 1.900 Jevreja iz te zemlje. Takođe, njegovo poslednje prebivalište u Nemačkoj bilo je u Minhenu. Suđenje u Minhenu prati preko 200 novinara i porodice 20 Jevreja iz više zemalja sveta koji su se pridružili tužbi.
Ranije su nadležne vlasti ocenile da je Demjanjuk sposoban da se pojavi pred sudom, ali da pretres ne može da traje duže od dva puta po 90 minuta dnevno. Predviđeno je da suđenje traje do maja, a ukoliko bude proglašen krivim, Demjanjuku preti kazna od 15 godina zatvora. Demjanjuk, koji je rođen u Ukrajini, u Izraelu je još 1988. godine izveden pred sud, a u procesu koji je trajao 17 meseci, petoro bivših logoraša iz koncentracionog logora Treblinka u optuženom je prepoznalo čuvara logora koga su zvali "Ivan Strašni". Pošto Demjanjukov identitet nije mogao da bude nedvosmisleno utvrđen, izraelski vrhovni sud mu je posle duge revizije 1993. ukinuo izrečenu smrtnu presudu.
Demjanjuk je od tada ponovo živeo u SAD, ali mu je 2004. godine oduzeto američko državljanstvo, što je bio faktor koji je olakšao njegovo proterivanje u Nemačku posle podizanja optužnice jer je mogla da se izbegne složena procedura izručenja. Poslednji veliki proces za nacističke zločine održan je u Nemačkoj 1992. godine. Tada je na doživotnu robiju osuđen Jozef Švamberger, zapovednik više nacističkih logora, koji je posle rata pobegao u Argentinu. Deset godina kasnije odbijen je njegov zahtev da bude prevremeno pušten iz zatvora u Manhajmu, u kojem je umro 2004. godine.
Nemačka Centrala za razotkrivanje ratnih zločina i dalje traga za nacističkim lekarom Aribertom Hajmom.
Hajm, poznat kao "Dr Smrt", je posle Alojza Brunera, najbližeg saradnika Adolfa Ajhmana, na drugom mestu liste i danas najtraženijih nacističkih zločinaca.