Vesti
Svet
Molotovljevim na policiju, ali i na gradove
07.12.2009. 20:00
Izvor: Mondo
Molotovljevim na policiju, ali i na gradove
Demonstranti u centru Atine kamenicama i molotovljevim koktelima gađali su policiju i razbijali izloge, a policija je uzvratila suzavcem.
Demonstracije traju drugi dan, povodom godišnjice smrti dečaka koga je prošle godina ubila policija, prenele je Beta.
U centru Atine danas je demonstriralo oko 3.000 ljudi, uglavnom srednjoškolaca. Nekoliko desetina mladih sa kraja protestne kolone gađalo je policajce kamenjem i petardama, razbijalo autobuska stajališta i telefonske govornice. Jedan prolaznik je teško povređen, a policija je privela najmanje troje demonstranata.
Demonstranti su i juče razbijali izloge banaka i palili prevrnute kontejnere i kamenicama napali policiju koja je uzvratila suzavacem. Policija je saopštila da je juče povređeno 16 policajaca i pet demonstranata. U Atini je privedeno 177 osoba, a u Solunu 103. Sukoba je bilo i u gradovima Patra i Janjina.
Prema pisanju Tanjuga, glavnu odgovornost za to što je Grčka poprište žestokih uličnih sukoba, razaranja i nekontrolisanog gneva, snose anarhističke grupe, koje u toj zemlji odavno ne miruju.
Najnovija erupcija nasilja otkrila je i nešto o čemu se i ranije govorilo - da zajedno sa grčkim anarhistima deluju i njihovi istomišljenici iz nekoliko evropskih zemalja.
Među više desetina uhapšenih tokom dvodnevnog nasilja u Atini i Solunu, bilo je i desetak stranaca, koji su u Grčku stigli da bi učestvovali i nasilju koje su pripremili njihovi ratoborni domaćini. U grupi izgrednika, koje je policija u Atini juče privela pred tužioca, bilo je i pet Italijana i trojica Albanaca, javila je agencija ANA.
Time je potvrđeno očekivanje Ministarstva javnog reda da će u Atinu, povodom obeležavanja godišnjice smrti Aleksisa Grogoropulosa doći i pripadnici anarhističkih grupa iz više evropskih zemalja.
Ministar Mihalis Hrisohidis je, između ostalog, saopštio da su anarhisti, čija su obeležja crne zastave, putem Interneta i na drugi način, apelovali na anarhističke i fašističke grupe u Španiji, Italiji, Belgiji i drugim zemljama da im se pridruže na piru nasilja kojim se želeli da označe godišnjicu ubistva mladog Grigoropulosa.
Grčki anarhisti, koji deluju u nekoliko grupa, su se, prosto rečeno, specijalizovali za to da svako masovno okupljanje iskoriste za svoje rušilačko delovanje. Pojavljuju se prilikom sindikalnih i studentskih protesta, na fudbalskim utakmicama i kulturnim priredbama, uvek s jednim ciljem - da ruše i podstiču druge da ih u tome slede.
Zaklonjeni masom, oni provociraju i napadaju policiju ili razbijaju sve pred sobom, što onda izaziva reagovanje čuvara reda i opšti haos u kojem stradaju i nevini, kao što je to bilo lani, kada je glavom platio mladi Grugoropulos.
U takozvanim običnim danima, grčki anarhisti skreću pažnju na sebe podmetanjima manjih požara i bombi, razbijanjima državnih i javnih objekata, napadima na političare i strane zvaničnike.
Policija retko uspeva da ih otkrije, čak i u poslednje vrema kada su njihove mete postali i čuvari reda.