Vesti
Sport
Odlazak talenata u svet
Za klubove jedini spas forsiranje svoje dece
30.01.2010. 14:00
Izvor: Blic
Za klubove jedini spas forsiranje svoje dece
Ljajić, Aleksić i Šćepović su otišli iz srpskog fudbala uz blagoslov klubova, Đuričić iz Treće lige, Stevanović i Ćosić iz balona gde su privatno trenirali. Zajedničko im je da su još uvek tinejdžeri i da se nijedan iskreni ljubitelj fudbala u Srbiji ne raduje što će u budućnosti svojim vragolijama na terenu uveseljavati navijače širom Evrope umesto da to čine u Beogradu, Novom Sadu, Kruševcu, Čačku, Subotici.
Dejan Joksimović, fudbalski menadžer, smatra da srpski klubovi pre svega moraju da lociraju probleme u svom poslovanju, unaprede struku i rad sa mlađim kategorijama kako bi kasnije kroz rezultate prvog tima dobili priliku da gotove igrače prodaju za realan novac umesto što dozvoljavaju da kao tinejdžeri odlaze za bagatelu.
- Razumem da je glavni problem besparica i da su klubovi primorani da prodaju igrače, ali smatram da koncept cele priče može da bude drugačiji i znatno finansijski povoljniji po srpske klubove. Ne mogu kroz slučaj Ćosić svi da se optužuju, a da jedino ne bude kriv onaj oko koga se sve vrti - a to je klub, u ovom slučaju Crvena zvezda.
Šta to konkretno znači?
- Srpski fudbal je prebogat talentovanom decom koja ne samo da su loše plaćena već se o njima malo vodi i računa. Konkretno, kad je Ćosić otišao u CSKA, niko nije mario za njega, a sad kad se ispostavilo da je reč o velikom talentu, traže se krivci na pogrešnoj strani. Svojevremeno, na razgovoru u Crvenoj zvezdi njegova majka i menadžeri tražili su hiljadu evra platu i profesionalni ugovor, a rečeno ima je da mogu da dobiju 500. Ispostavilo se sad da je klub zbog 500 evra mesečno izgubio ko zna koliko miliona evra.
Postoji ogroman raskorak kod zainteresovanih strana, a novac je očigledno glavni kamen spoticanja?
- Crvena zvezda je nedavno potpisala ugovore sa 14 mladih igrača i svima dala platu po hiljadu evra. Ubeđen sam da bar polovina njih nema kvalitet za prvi tim, ali u strahu su velike oči. Tako se klub obezbedio od eventualnih nepredviđenih odlazaka, ali ja ne vidim to kao dobro rešenje.
Problem odlazaka mladih igrača nije od juče.
- Čast klubovima koji rade solidno, ali mladi igrači u Srbiji nemaju nikakve uslove za napredak. Nemaju lopte, kopačke, terene, trenere koji će da ih pravilno obučavaju, publiku koja će da ih vidi. Klubovi moraju da pojačaju struku, da plate trenere, da zatim daju svojoj deci šansu u prvom timu. Da li je moguće da iz balona kod trenera Dragana - Cice Stevovića jedan igrač ode u Inter (Stevanović), a drugi rapidno napreduje (Ćosić), i da to niko ne vidi. Tu nešto nije u redu.
Očigledno je da naši klubovi nemaju strpljenja za mlade igrače.
- Ako ne naprave tri igrača godišnje da ih prodaju, našim najvećim klubovima samo će se gomilati dugovi. Prosta je računica, ako je godišnji budžet Zvezde i Partizana deset miliona evra, a prodaja jednog igrača donese dva miliona evra, napravljen je debeli minus. Sledeće godine ponovo treba za funkcionisanje deset miliona, znači, dugovi su sve veći, jer prihoda od TV prava, ulaznica, sponzora jednostavno nema. Spas naših klubova vidim u forsiranju dece iz svoje škole.
Teško će se desiti da klubovi u istom trenutku daju šansu velikom broju dece iz svoje škole.
- Naš fudbal mora da pronađe odgovor na pitanje gde se gube igrači posle završenog omladinskog staža. Rešenje može da bude i formiranje lige mladih. U Rusiji, Italiji, igraju druge ekipe dan pre utakmica prvih timova. Tu dobije šansu i neki igrač sa kartonima ili ako se tek oporavio od povrede. Zašto se dan pre večitog derbija u uvertiri ne bi sastali mladi timovi Partizana i Crvene zvezde? Naravno, tu se opet postavlja pitanje finansija, jer bi klubovi umesto 25 morali da imaju 45 igrača pod ugovorom, koje bi morali i da plaćaju. Sve je to vrzino kolo, ali može da se pronađe izlaz - završio je Joksimović.