Vesti
Svet
„Fijat” zaustavlja pogone u Italiji
30.01.2010. 14:00
Izvor: Politika
„Fijat” zaustavlja pogone u Italiji
Torinska automobilska kuća najavila dvonedeljni prekid proizvodnje u fabrikama na Apeninskom poluostrvu
Sukob italijanskih sindikata, vlade i „Fijata” definitivno je kulminirao poslednjom odlukom torinske kuće da zaustavi proizvodnju u svim fabrikama na Apeninskom poluostrvu.

Najavljena dvonedeljna blokada proizvodnje predviđena je za poslednju nedelju februara i prvu nedelju marta. Predsednik torinske kuće Luka Kordero di Montezemolo obrazložio je da je „Fijat” primoran na ovakav potez zbog katastrofalno niskog broja narudžbina u januaru: nižeg u odnosu na januar 2009, kada se globalna ekonomska kriza i najviše osećala.

„Fijat”, koji je od decembra na ratnoj nozi sa italijanskim sindikatima (prvenstveno zbog odluke da od 2012. definitivno zaustavi proizvodnju u sicilijanskom postrojenju „Termini Imereze”), sada je u otvorenom sukobu i sa italijanskom vladom.

Dok generalni sekretar sindikata Generalne italijanske konfederacije za rad Guljelmo Epifani govori da na ovaj način „ ’Fijat’ samo doliva ulje na vatru”, ministar za rad Mauricio Sakoni ocenjuje navedeni potez – „jako teškom i naprasnom odlukom” i dodaje da je vest o dvonedeljnom zatvaranju pročitao samo u novinama.

Ipak sindikati, sa Rafaelom Bonanijem na čelu, liderom Italijanske konfederacije radničkih sindikata, govore o „Fijatovoj” uceni italijanske vlade, imajući u vidu da je odluka objavljena samo tri dana pred sastanak sindikata, vlade i „Fijata”, održanog u danas.

Obnova pomoći države koja je prethodne godine davala kiseonik proizvodnji torinske kuće još nije potvrđena. Odgovorni direktor „Fijata” Serđo Markjone mesecima uporno apeluje na vladu, ističući da bez državne pomoći, „Fijat” nije u stanju da odbrani proizvodnju na Apeninskom poluostrvu. Zaustavljanje proizvodnje fabrika u Italiji, po mišljenu sindikata, predstavlja poslednju kartu koju je Markjone odigrao kako bi pokazao vladi neophodnost državne pomoći za dalju proizvodnju.

„Fijatovo” postrojenje na Siciliji i ovoga puta nalazi se u najtežoj poziciji: dok će svih 30.000 radnika „Fijatovih” fabrika u Italiji tokom dvonedeljnog zaustavljanja proizvodnje biti plaćeni iz fonda za pomoć nezaposlenima, 1.350 radnika fabrike „Termini Imereze” neće dobiti ni evra.

Protekle nedelje je kamionima (koji prevoze materijale neophodne za proizvodnju) onemogućen ulazak u sicilijansku fabriku usled protesta porodica trinaest otpuštenih radnika. Upravo zbog otežanog rada fabrike, tokom generalnog zaustavljanja proizvodnje „Fijata” u Italiji, radnicima postrojenja na Siciliji biće uskraćena i naknada.

Ovakav „Fijatov” stav neminovno prouzrokuje rađanje mnogih sumnji. Sindikalista Roberto di Maulo pretpostavlja da je „Termini Imereze” samo početak konačne „Fijatove” operacije: da svu svoju proizvodnju prebaci u inostranstvo.

Burne reakcije sindikata i italijanske vlade i ovog puta ostavile su nepokolebanim italijansko-kanadskog menadžera Markjonea koji iz Detroita poručuje: „’Fijat’ ne želi sukob sa vladom i sindikatima. Radi se o odluci koja je unapred najavljivana. Više puta smo izjavili da će manjak državne pomoći imati posledice po fabrike u Italiji.”

I dok unuk Đanija Anjelija Džon Elkan najavljuje da „Fijat” neće napustiti Torino i Italiju, odgovorni direktor kompanije još jednom je potvrdio neminovno zatvaranje sicilijanskog postrojenja: „’Fijat’ ne namerava da koristi sicilijansku fabriku ni u kakvom pogledu. Prvi put u istoriji se dešava da se zatvaranje jedne fabrike najavljuje trideset meseci unapred.”

Kako prenose italijanski mediji, bez državne pomoći, u Italiji bi se proizvodnja smanjila za 300.000 automobila. Postojeće italijansko tržište koje beleži proizvodnju dva miliona automobila smanjilo bi se tako na 1,7 miliona. Od tako žestokog udarca automobilskoj proizvodnji u Italiji najviše bi stradala proizvodnja malolitražnih automobila, a u tom slučaju najdeblji kraj izvukao bi – „Fijat”.