Vesti
Svet
Najopasnija godina za novinare
12.02.2010. 12:00
Izvor: E-novine
Najopasnija godina za novinare
Prošla godina bila je najgora u protekloj deceniji po broju poginulih novinara, saopštio je Medjunarodni institut za štampu (International press institute -IPI) u svom godišnjem izveštaju
U izveštaju se naglašava da je tokom 2009. u Iranu uhpašen rekordan broj predstavnika medija i da je po tome Iran prvi u svetu.
Tokom 2009. ukupno je u svetu poginulo 110 novinara dok su obavljali svoju profesiju, što je najveći broj od 2000. godine, naveo je IPI čije je sedište u Beču. Tokom 2008. godine poginulo je 66 novinara, a 2000. 56, kaže se u izveštaju. Samo u novembru prošle godine nastradala su 32 novinara na Filipinima, u napadu na učesnike u kampanji za lokalne izbore.
"Dok je početak novog milenijuma obeležen ogromnim tehnološkim napretkom, kada je reč o namernom ubijanju novinara samo zato što obavljaju svoju dužnost i dalje smo zaglibljeni u eri varvarstva", navodi autor izveštaja Antoni Mils. Prema njemu, tokom protekle decenije pojavila se nova tendenicija da se namerno ciljaju novinari u zonama konflikta kao što su Irak, Avganistan i Pakistan.
"Ovim je promenjen način izveštavanja o sukobima sa tendencijom ograničenog pokrivanja dogadjaja zbog čega se gubi mogućnost razumevanja složenih dogadjaja", navodi IPI.
Filipini, gde je poginulo 38 novinara 2009. godine, bili su najopasniji za novinare, posle Filipina je Meksiko (11 mrtvih), Somalija (devet mrtvih). Peto mesto dele Pakistan, Kolumbija, Rusija i Honduras (pet mrtvih). U poglavlju posvećenom Iranu, gde se u čevrtak obeležava 31. godišnjica Islamske revolucije, IPI ističe da je ta zemlja tokom 2009. bila na prvom mestu u svetu po broju uhapšenih novinara. Tokom prošle godine u Iranu je uhapšeno više od 100 izveštača ili pisaca blogova posle spornih predsedničkih izbora u junu na kojima je izabran predsednik Mahmud Ahmadinedžad na drugi mandat. Krajem godine u Iranu desetine novinara su još u zatvorima čekali na sudjenje. IPI je osudio Teheran i ocenio da primenjuje cenzuru zbog toga što je zabranio neke publikacije ili internet sajtove, proterivao strane novinare i sprovodio "nepravedna sudjenja i mučenja". Izveštaj Instituta ove godine ima poseban osvrt na Bliski istok i Severnu Afriku, gde su, kako se navodi, "borba protiv terorizma, ili šire očuvanje takozvane nacionalne bezbednosti opet poslužili kao pretekst za gušenje kritika u medijima. Širom Bliskog istoka i Severne Afrike nekažnjavanje onih koji su ubili, napali ili zastrašivali novinare ostaje na neprihvatljivom nivou", podvlači se u izveštaju u kome se dodaje niz predloga kako da se ta situacija brzo poboljša.