Vesti
Svet
Generalni štrajk paralisao Grčku11.03.2010. 20:00
Izvor: Glas javnosti

Danas su rad obustavili policajci, vatrogasci i carinici. Javni saobraćaj u Atini i Solunu ne radi, zatvorene su škole i javne ustanove, a bolnice primaju samo hitne slučajeve. Vazduhoplovne veze sa svetom su prekinute pošto je od ponoći, zbog štrajka kontrolora leta, na 24 sata zatvoren i grčki vazdušni prostor. Pošto se štrajku, koji su organizovala dva najveća sindikata, pridružio i sindikat pomoraca, trajekti će ostati u lukama.
Planirano je da se održe demonstracije u Atini i drugim većim gradovima u zemlji. Pod velikim pritiskom Evropske unije da brzo pokaže rezultate mera za smanjenje ogromnog budžetskog deficita, vlada levog centra najavila je nova smanjenja plata u javnom sektoru, zamrzavanja penzija i povišicu poreza na dodatu vrednost, čime očekuje da uštedi dodatnih 4,8 milijardi evra. Ove uštede su dodate na prethodne mere štednje od 11,2 milijardi evra. Sindikati, međutim, kažu da obični ljudi u Grčkoj sada moraju da plate nesrazmernu cenu za prethodni loš rad vlade.
- Oni pokušavaju da nateraju radnike da plate cenu za ovu krizu. Ove mere neće biti efikasne i potpuno će zamrznuti privrednu aktivnost - rekao je Janis Panagopulos, vođa najvećeg grčkog sindikata GSEE.
Tokom protesta za vreme generalnog štrajka prošlog petka demonstranti su bacali kamenje i razbijali izloge radnji i banaka zbog čega je policija bila primorana da upotrebi suzavac i palice da ih rasturi. Vlada insistira da su teške mere štednje jedini način da se izvuče Grčka iz krize, koja je pogodila i zajedničku evropsku valutu i uznemirila međunarodna tržišta. Dugoročan cilj je da se do 2012. taj deficit smanji na predviđeni plafon za zemlje evrozone od ispod tri procenata od BDP.
Policija se obračunala sa omladinom
Nekoliko desetina mladih danas se ponovo sukobilo sa policijom ispred parlamenta u Atini. Policija je upotrebila suzavac da rasturi mlade koji su predvodili povorku demonstranata, bacali Molotovljeve koktele i razne druge predmete na policiju raspoređenu ispred skupštinske zgrade. Oni su se sa policijom sukobili i ranije u toku dana. Mladi demonstranti su oštetili ili razbili izloge desetina radnji u centru Atine.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Tramp ljut na Putina, preti i sankcijama,…
- 26/03 Makron smatra da je previše rano govoriti…
- 20/03 "Gazdu su videli kako uzima kesu sa parama…
- 17/03 Srce puca od tuge! Priprema se kolektivna…
- 14/03 Ustavni sud Rumunije: Zbog nepoštovanja zakonskih…
- 13/03 Tramp: Putinova izjava o prekidu vatre veoma…
- 12/03 Tramp: SAD će odgovoriti na uzvratne carine…
- 11/03 Stigla prva reakcija Moskve: Evo šta kažu…
- 10/03 "Ukrajina možda neće preživeti rat..." Tramp…
- 09/03 Pucnjava kod Bele kuće! Agenti Tajne službe…
- 07/03 Makron: Putin uznemiren, razotkrivamo njegovu…
- 09/01 Delovi Los Anđelesa spaljeni "Uplašeni smo,…
- 26/12 Lavrov: Centri za odlučivanje u Kijevu mogu…
- 25/12 Bozumbajev: U avionskoj nesreći u Kazahstanu…
- 23/12 Manđone se izjasnio o krivici za ubistvo…
- 19/12 Putin izazvao Ameriku na duel! "Neka stave…
- 17/12 Ručno izrađena bomba bila jaka kao kilogram…
- 12/12 Tramp ličnost godine magazina Tajm
- 09/12 Snažan zemljotres pogodio Ameriku - Treslo…
- 07/12 Tramp u Parizu: SAD ne treba da se mešaju…
- 03/12 Ukinuto vanredno stanje u Južnoj Koreji
- 29/11 Pogledajte kako izgleda obnovljena katedrala…
- 27/11 Američka administracija navodno pritiska…
- 25/11 Angela Merkel brani veze sa Putinom i blokadu…