Vesti
Svet
Izbori se pretvorili u referendum o Sarkoziju
15.03.2010. 12:00
Izvor: Blic
Izbori se pretvorili u referendum o Sarkoziju
Regionalni izbori koji su juče održani u Francuskoj predstavljali su poslednji test za Nikolu Sarkozija i vladajuću Uniju za narodni pokret (UMP) uoči predsedničkih izbora 2012. i svojevrsni referendum o politici koju je Sarkozi vodio od dolaska na vlast 2007. godine. Ankete javnog mnjenja uoči izbora prognozirale su teške gubitke za desno orijentisani UMP i jačanje opozicionih socijalista na regionalnom nivou.
Nezaposlenost u Francuskoj premašila je stopu od 10 odsto, javne finansije su pod sve većim pritiskom, a zemlju potresaju polemike o raznim pitanjima, od visokih plata direktora do imigracije i bezbednosti, što je sve zajedno potkopalo Sarkozijevu popularnost.


„Retko kad su regionalni izbori bili od tolike nacionalne važnosti. Ovo su poslednji izbori pre predsedničkih izbora 2012. godine. Oni mogu promeniti političku sliku zemlje“, tvrdio je juče levičarski dnevni list „Liberasion“ u svom uvodniku.
Ovo su bili prvi izbori u Francuskoj nakon izbijanja ekonomske krize, a zbog koje je nezaposlenost dostigla najviši stepen u poslednjih 10 godina, pri čemu gotovo tri miliona ljudi danas nema posao. Sa državnim deficitom od 8,2 odsto BDP, nakon nekoliko milijardi evra upumpanih u ekonomiju prošle godine, vlada se suočila sa svojim glavnim zadatkom, a to je vraćanje državnih finansija pod kontrolu. Sam Sarkozi se držao po strani tokom predizborne kampanje, što je u saglasnosti sa pravilom da šef države ne treba da bude previše uključen u izbore na lokalnom nivou. Međutim, pad njegove lične popularnosti, koja trenutno iznosi oko 36 odsto, svakako nije pomogao njegovoj partiji.
„Mislim da se vlada nije uhvatila u koštac sa socijalnim problemima, bar kad se radi o zapošljavanju“, izjavila je Patrisija Abela (41), radnica u osiguranju, nakon što je glasala za socijaliste u jugozapadnom delu Pariza.
Kristin Elijar (47), po zanimanju vaspitačica, navela je da je dala svoj glas za lokalne članove Sarkozijeve partije, ali zaključuje da su, u celini gledano, ovi izbori zapravo izjašnjavanje za vladajuću strukturu ili protiv vladajuće strukture u Parizu.


„Ravnoteža snaga je u znatnoj meri na strani levice. Ovo jesu regionalni izbori, ali već 21. marta u njihovom drugom krugu krenuće i predsednička kampanja“, izjavio je Frederik Dabi, direktor agencije za istraživanje javnog mnjenja IFOP, koji je predviđao težak poraz za UMP.
Predsednik Francuske je juče glasao zajedno sa suprugom Karlom Bruni u svojoj izbornoj jedinici u Parizu i izjavio da su se ovi izbori odnosili samo na lokalne vlasti, odbacivši mogućnost većeg iznenađenja i preraspodele vlasti ukoliko rezultati budu loši. Sarkozi je ipak dodao da će „jako paziti“ šta će mu poručiti glasači i dodao da su moguće neke izmene u njegovom kabinetu.
Druga runda regionalnih izbora održaće se 21. marta, kada će se dve najveće partije u svakom od 26 regiona i oblasti suočiti sa postignutim rezultatima. Socijalisti bi mogli da u drugom krugu dobiju glasove Zelenih i različitih partija krajnje levice, što je više nego što imaju ultradesničarski Nacionalni front i male partije centra, koje bi mogle podržati UMP.