Vesti
Svet
Džordan prvi bivši igrač vlasnik kluba u SAD
24.03.2010. 12:00
Izvor: politika
Džordan prvi bivši igrač vlasnik kluba u SAD
Legendarni košarkaš konačno ostvario svoj san kupivši za 202.000.000 evra (plus dug od 110.000.000) NBA ligaša Šarlot od Roberta Džonsona, prvog crnog vlasnika neke ekipe u Americi
Majkl Džordan, i rođen je i počeo je blistavu karijeru u Severnoj Karolini, a juče je i zvanično zatvorio svoj životni krug, postavši prvi bivši igrač vlasnik nekog od profesionalnih klubova u SAD. On je, delimično i na „Obaminom talasu”, za 202.000.000 evra (plus na to i dug od 110.000.000 evra) pazario Šarlot, jedinog NBA ligaša iz ove savezne države, od Roberta Džonsona, prvog crnog vlasnika nekog američkog kluba.

Ovu transakciju zvanično je, jednoglasnom odlukom, odobrio „upravni odbor” najjače basket lige na svetu, sastavljen od svih vlasnika.

fb]Prvi put – „tek drugi”[/b]
Iako je „tek drugi” afro-amerikanac u ovoj ulozi Džordan je konačno ostvario dugogodišnji san. Postigavši sve što je i moglo da se zamisli u svetu košarke, Majkl Džordan, očigledno željan novog dokazivanja, ušao na teren rezervisan za neku drugu vrstu vrhunskih igrača. Apetiti su mu porasli i više mu nije dovoljno da kao 2000. bude manjinski vlasnik (Vašington Vizardsi, od 2006. Šarlot) i „epizodista” (bezuspešni pokušaji da pazari Milvoki i Denver), procenivši da je sazreo za vodeću ulogu.

Na svakom početku izjave po zaključenju posla su i emotivne („postigao sam sve što sam želeo”) i optimistične („u ovoj sredini izgradiću ekipu sposobnu za velike rezultate”). Životna realnost je nešto sasvim drugo i ima onespokojavajuću predistoriju. Uostalom, na kraju dana, prilikom svođenja računa, nije važna boja kože, nego kako uspešno prodati proizvod.

Kada je u „crno – beloj” borbi (glasnogovornik protivničkog konzorcijuma bio je Lari Bird) za 220.000.000 evra Džonson (osnivač „Black entertainment television”, prodao je 2000. moćnom Vijakomu za 2.193.000.000 evra) slavio činilo se da je povukao rizičan, ali isplativ potez. U celoj stvari odlučujući jezičak na vagi bio je baš Džordan. Džonson i Džordan su višegodišnji prijatelji, obojica sa ogromnim uticajem među crnačkom populacijom. Džonson je „Letećem Majklu“ ponudio da u Šarlotu bude sve što hoće i pomisli osim – većinski vlasnik. Za to je, pored drugarstva, bilo i drugih uočljivih pokazatelja da je „brak” uspešnih na pomolu. Džordan je već i sam hteo pre nekoliko godina da kupi Šarlot, a sa Univerzitetom Severna Karolina on je svojevremeno osvojio univerzitetsko prvenstvo SAD i odavde je krenuo na svoj put u legendu.

Ali od 2004. i starta u ligi Bobketsi nikako nisu mogli da privuku ni dovoljan broj publike u dvoranu, ni značajnije, a samim tim i spremne da dobrano odreše kesu sponzore. I Džonson je kasnio sa projektom osnivanja regionalne TV-mreže. Tako je iz sezone u sezonu taksimetar sve više otkucavao u – minus! Na sve ovo se od 2008. nakalemila i ekonomska kriza pa je Džonson već početkom 2009. počeo da traži kupca za Šarlot. Ili, drugim rečima, daj da se spase što se spasti može, pošto je list „Forbs” klub procenio na 208.000.000 evra, manje nego što je Džonson platio ulaznicu 2003. godine.

Kako izaći iz tunela
Ako iko uspe da Bobketse bar za prvo vreme ustali u zlatnoj NBA sredini onda je to Džordan. I to ne toliko zbog nekih svojih genijalnih poslovnih mogućnosti, već zato što mu je minuli rad duboko ukorenjen u svesti američkog naraštaja, ali i zato što je važna karika u lancu profitabilnosti velikih kompanija.

O „gospodaru vazduha” (na engleskom „His Airness”) i majstorstvu pod obručima ispisani su tomovi u kojima su igrački najvažniji delovi šest šampionskih titula sa Čikagom (od 1991. do 1993. i od 1996. do 1998.) i isto toliko MVP priznanja u plej-ofu, pet je bio MVP prvenstva a tri puta „ol star” susreta, 10 puta najuspešniji strelac (prosek karijere od 31,5 poena po meču još nije nadmašen) lige, itd.

Paralelno sa košarkaškim priznanjima Džordan je vrlo brzo postao i najplaćeniji sportista planete (poslednjih šest godina to je Tajger Vuds). Baveći se košarkom zaradio je oko 292.000.000, a do danas više od 550.000.000 evra. Istina, mnogo mu je „pojeo“ (123.000.000 evra, najveća suma ikada isplećena u svetu sportista) razvod sa suprugom Huanitom 2006, sa kojom se venčao 1989. i sa kojom ima dva sina i kćer.

Većinu bogatstva stekao je sa Najkijem. Do danas „Er Džordan” je doživeo 23 (Majklov broj dresa, verovatno i poslednji model iz visokoprofitabilnog serijala) izdanja, plus „Džordan 2009” u ograničenoj seriji od 2009 komada. Majkl Džordan ima, kao poseban odeljak, u Najkiju svoju liniju proizvoda sa godišnjim obrtom oko 730.000.000 evra. U međuvremenu su se „Er Džordan” ukrštale sa ostalim vrstama Najkijevih patika stvarajući od gotovo istog tek nešto različito, ali uvek neodoljivu mamiparu.

Majkl Džordan je pre par meseci sa „klasom 2009”, primljen u Nejsmitov memorijalni muzej kao njegov ubedljivo najpoznatiji „stanar”. Istraživanja su pokazala da je za najboljeg košarkaša svih vremena čulo 92 odsto Amerikanaca, dok za springfildsko zdanje zna 47 odsto stanovnika SAD.

Sigurno je da će u Šarlotu Džordan imati nesebičnu podršku i sponzora i NBA (planirani gubitak u 2010. na nivou lige je do skoro nezamislivih 400.000.000 evra), da kao harizmatična ličnost pokaže kako je izlaz iz crnog „ekonomskog tunela” na dohvat ruke. Veoma teško i za nekog ko se zove Majkl Džordan...