Vesti
Svet
Nemačke milijarde za spas Grčke
08.05.2010. 14:00
Izvor: Blic
Nemačke milijarde za spas Grčke
Donji dom nemačkog parlamenta odobrio je 22,4 milijarde evra pomoći prezaduženoj Grčkoj uprkos raširenom negodovanju javnosti. Bundestag je usvojio predlog zakona nakon oštre debate u kojoj je kancelarka Angela Merkel pretrpela žestoke kritike.
Ranije je francuski Senat odobrio učešće Francuske sa 16,8 milijardi evra kao pomoć Grčkoj, dok je vlada Italije usvojila odluku da izdvoji 5,6 milijardi evra kao deo svoje pomoći od ukupno 14,8 milijardi evra.
Merkelova je, braneći svoj predlog, rekla da se, zapravo, radi o budućnosti EU. Ona je upozorila da će, ukoliko 27 zemalja članica ne budu radile zajedno u ovakvim krizama, „tržišta pomisliti da smo nesposobni da reagujemo“. Protivnici Merkelove iskoristili su žustru raspravu u Bundestagu da bi kritikovali njeno ponašanje u krizi, rekavši da je sporo reagovala.
Opoziciona Socijaldemokratska partija je bila uzdržana, objasnivši da je teret udela Nemačke suviše teško pao na leđa običnog građanina, a ne na finansijska tržišta. Međutim, predlog zakona je usvojen jer su Demohrišćanska unija kancelarke i njen koalicioni partner, Slobodna demokratska partija, imale komfornu većinu u parlamentu.
Ministar finansija Volfgang Šojble branio je nemačku pomoć Grčkoj kao postupak koji nema alternativu, a ranije je zatražio podršku opozicije za donošenje zakona, rekavši da će tržišta „obratiti pažnju na to kako se daje podrška pružanju pomoći na nacionalnom nivou“.
Nemačka štampa označila je udeo Nemačke u pomoći kao „najpozamašniji ček u istoriji“.
Paket pomoći podrazumeva da će 15 zemalja iz evrozone pozajmiti Grčkoj 80 milijardi evra podeljenih na tri godine, a da će pozajmica MMF iznositi 30 milijardi evra. Kancelarka Merkel pridružila se juče ostalim šefovima država evrozone na hitnom sastanku u Briselu posvećenom paketu pomoći za Grčku. Nemačka i Francuska su već upozorile da propisi vezani za jedinstvenu valutu treba da se dopune, što podrazumeva oštrije sankcije za one zemlje koje upadnu u veći budžetni deficit. Borut Pahor, slovenački premijer, poručio je da zona evra treba da ima pravila koja bi joj omogućila da isključi članove koji ne poštuju pravila finansijske stabilnosti.