Vesti
Svet
Deklaracija o neširenju nuklearnog naoružanja
30.05.2010. 14:00
Izvor: Smedia
Deklaracija o neširenju nuklearnog naoružanja
Konferencija o neširenju nuklearnog naoružanja, koja je otvorena 3. maja, usvojila je završnu deklaraciju, kojom se pet nuklearnih sila obavezalo na smanjenje svojih arsenala i preduzmanje drugih koraka da bi atomsko oružje izgubilo na značaju.
U tekstu od 28 stranica, učesnici konferecije, koja je održana u sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku, takodje su pozvali na sazivanje skupa o uspostavljanju "zone bez nuklearnog oružja i drugog oružja za masovno unistenje" na Bliskom istoku, do 2012. godine.
Pregledne konferencije o Sporazumu o neširenju nuklearnog naoružanja, koji je stupio na snagu još pre 40 godina, i kome je dosad pristupila ogromna većina država u svetu, redovno se održavaju svakih pet godina, još od 1975, i na njima se razmatraju načini unapredjenja primena sporazuma i njegova univerzalnost. Završna deklaracija konferencije, koja se usvaja konsenzusom svih 189 zemalja potpisnica, usaglašena je tek juče, poslednjeg dana skupa. Prvi put je u završnom aktu konferencije izložen kompleksan akcioni plan za sva tri "stuba" na kojima Sporazum počiva - neširenje nuklearnog oružja, razoružanje i miroljubiva upotreba nuklearne energije. Trenutno su samo četiri države van sistema sporazuma o neširenju nuklearnog naoružanja - indija, Pakistan, Izrael i Severna Koreja. Pjongjang je bio potpisnik, ali se povukao iz sporazuma 2003. godine, kada je Severna Koreja javno objavila svoj plan da dodje u posed nuklearnog oružja.
Konferencija se odvijala u znatno boljoj atmosferi od prethodne, 2005. godine, kada zajednička deklaracija nije ni usvojena. Sporazumom o neširenju nuklearnog naoružanja, koji je stupio na snagu u martu 1970. godine, zemlje koja poseduju atomsko oružje obavezuju se da ga neće ustupati drugim državama, niti ih na to podsticati. Države koje nemaju nuklearno oružje obavezuju se da neće nastojati da do njega dodju. Istim sporazumom priznaje se neotudjivo pravo svake zemlje da koristi nuklearnu energiju u miroljubive svrhe. Zemlje bez nuklearnog oružja obavezuju se da omoguće inspekcijama Medjunarodne agencije za atomsku energiju pristup u svoje nuklearne centrale, kao i da neće prebacivati nuklearni materijal i opremu u druge zemlje koje ne poseduju takvo oružje. Zemlje u posedu nuklearnog oružja, medjutim, nemaju istu obavezu. U svetu postoji pet zona bez nuklearnog oružja: Latinska Amerika i Karibi, Južni Pacifik, Jugoistočna Azija, Centralna Azija i Afrika. Generalni sekretar Ban Ki-min je pred početak konferencije rekao da ceo svet treba da postane takva zona.