Vesti
Svet
(Ne)pristojna ponuda „Fijata”21.06.2010. 12:00
Izvor: politika
Italijanska fabrika „Pomiljano d’Arko” pokraj Napulja odbila predstavljeni investicioni plan torinskog giganta. – Ima i onih u italijanskom društvu koji se ne slažu s takvom odlukom zaposlenih
Rim, juna – „Fijat” se na Apeninskom poluostrvu poslednjih dana nalazi na najtežim mukama. Kulminacija neslaganja sa italijanskim sindikatima još jedna je potvrda da Italija ipak nije Amerika.Naizgled se radilo o vrlo primamljivoj ponudi „Pomiljanu” („Fijatovom” postrojenju pokraj Napulja), fabrici koja je do sada proizvodila „alfa romeo 159” i „sportvagon kupe GT”. „Fijat” je,naime,toj fabrici omogućio i proizvodnju „pande”, jednog od najprodavanijih modela torinske kuće mada se radi o vrlo riskantnom potezu, što potvrđuje i prvi čovek ovog automobilskog giganta Serđo Markjone. Premeštanje proizvodnje iz jednog od najproduktivnijih postrojenja, Tiči u Poljskoj, u napuljsku fabriku mnogi su okarakterisali kao vrlo hrabar korak „Fijata” koji predstavlja pre svega znak poverenja u Italiju.
Markjoneov investicioni plan za „Pomiljano” predviđa ulaganje oko 700 miliona evra u naredne dve godine kao i potvrdu svih radnih mesta (oko 15.000). Uslov za ovako primamljivu ponudu je i kompletna reorganizacija proizvodnje koja ujedno predstavlja i glavnu prepreku konačnom dogovoru sa italijanskim sindikatima. Jer, „Fijatov” cilj je ujednačavanje produktivnosti italijanske fabrike kraj Napulja sa Poljskim u Tičiju.
Reorganizacija tako predviđa više smena, manje pauza, više dodatnih radnih sati ali i kazne u slučaju štrajka u radno vreme. Zaposleni će morati da pokriju tri smene od po osam sati. Kompanija može da zatraži i 80 sati dodatnog rada po radniku bez prethodnog dogovora sa sindikatima i sa minimalnom predhodnom najavom. Koristiće se i kompjuter koji će kontrolisati vreme i produktivnost radnika dok je predviđena i kazna za sve one koji objavljuju štrajk u toku dodatnog radnog vremena. Bolovanje neće biti plaćeno u slučaju da je radnik zabeležio već dugo odsustvovanje s posla.
Ovakav Markjoneov potez izazvao je potpuni ideološki sudar sa italijanskim sindikatima na čelu sa FIOM (Federacija metalurških radnika). Iako su ostala dva presudna sindikata CISL (Italijanska konfederacija sindikata) i UIL (Italijanska Unija za rad) potpisala ponuđen dogovor torinske fabrike, FIOM predstavlja i dalje trn u oku jer tumači „Fijatov” investicioni plan neustavnim. Limitiranje prava o štrajku kosi se sa italijanskim ustavom, potvrđuje i Guljelmo Epifani, prvi čovek glavnog sindikatskog udruženja, CGIL (Generala italijanska konfederacija za rad).
Koje su moguće solucije postojeće krize sa „Fijatom”?
Markjoneov „nju dil” („Fijatov” petogodišnji plan) predstavljen 21. aprila jasno je objasnio cilj: dostići odgovarajuću produktivnost sa saglasnošću svih zaposlenih. Odbijanjem „Fijatovog” plana mnogi se pribojavaju vanredne opcije torinske fabrike jer je Markjone predhodnih dana više puta ponovio da ukoliko radnici fabrike „Pomiljano” odbijaju plan torinske kuće, mnogi su voljni da ga prihvate – Srbijai ponovno Poljska su na prvim mestima Markjoneovog „plana B”. Ipak tenzija na Apeninskom poluostrvu trenutno ne dozvoljava ovako riskantan potez bez predhodne kontrole svih mogućih izlaznih opcija u Italiji.
Promena predstavljenog plana u tačkama neslaganja sa italijanskim sindikatima predstavlja drugu alternativu. Ipak, kako potvrđuju mediji u Italiji, vrlo je mala verovatnoća da Markjone u ovom trenutku odstupi od svog prvobitnog plana.
Pesimisti pominju i treću opciju – odbijanjem plana „Pomiljano” reskira sudbinu „Fijatove” fabrike na Siciliji („Termini Imereze”) za koju je predviđeno zatvaranje krajem 2011.
Konačnog rešenja još uvek nema. Tenzija u fabrici „Pomiljano” je visoka dok sindikati najavljuju i osmočasovni generali štrajk radnika za 25. jun. Predsednica Kofindustrije (Generalne konfederacije italijanske industrije) Ema Marčegalja tumači potpuno nepromišljenim potez sindikata FIOM:
„Prvi put zabeležena je namera torinske kuće da premesti proizvodnju iz Poljske za Italiju. Zbog toga se nadamo da će FIOM porazmisliti pre nego što blokira investiciju od 700 miliona evra štiteći tako samo radnike koji svojevoljno i bez potrebe izostaju s posla”.
Ipak nisu svi oduševljeni „Fijatovom” ponudom. Opoziciona partija „Italija vrednosti” uputila je vrlo oštru osudu poslednjih dešavanja tumačeći „Fijatov” plan pravom ucenom italijanskih radnika: „Nije prihvatljivo da se radnici transformišu u robove”, čita se u poruci. „Fabrika ipak nije kasarna”, zaključuje Guljelmo Epifani.
Automobilsko tržište u međuvremenu je i dalje u krizi. Evropa beleži pad od 9,3 odsto registrovanih kola u odnosu na isti period 2009. Prodaja kola posustaje i u Italiji – 13,8 odsto je manja u odnosu na maj 2009. godine.
Ostale vestiArhiva
- 21/11 Još jedna zemlja ulazi u sukob?; "Direktno…
- 19/11 Rusija počela masovnu proizvodnju mobilnih…
- 18/11 Ako je cilj ove odluke formalni početak trećeg…
- 17/11 Zaharova: Putin je već rekao šta će se desiti…
- 15/11 Kremlj objavio detalje razgovara Putina i…
- 31/10 Broj poginulih u poplavama u Španiji najmanje…
- 23/10 Zemlje učesnice Samita BRIKS-a usvojile završnu…
- 19/10 Hagari: Izrael će pojačati borbu protiv Hezbolaha…
- 18/10 Pezeškijan: Otpor se ne završava ubistvom…
- 17/10 Ukrajina traži nuklearno naoružanje
- 15/10 Melonijeva u petak u poseti Libanu, šef diplomatije…
- 14/10 Ni treći atentator na Trampa nije uspeo,…
- 11/10 Borelj: Nuklearni rat se ne može dobiti,…
- 10/10 Uragan Milton razorio Floridu - Kuće srušene,…
- 07/10 Kriminal: Meksički gradonačelnik ubijen nekoliko…
- 06/10 Galant: Iran neka pogleda Gazu i Bejrut pre…
- 05/10 Zelenski: Na sastanku u Ramštajnu 12. oktobra…
- 04/10 Mulj i blato na sve strane, Kuće poplavljene,…
- 02/10 Ambasadorka SAD pri UN pozvala Savet bezbednosti…
- 01/10 Konzul Nikolić: U stalnom smo kontaktu sa…
- 30/09 Više od 60 žrtava Uragana Helene u Sjedinjenim…
- 28/09 Džonson otkrio da je razmišljao da odobri…
- 27/09 Broj žrtava uragana „Helena” porastao na…
- 26/09 Američki Senat vodi istragu protiv kompanije…