Vesti
Svet
Pakistan u tajnosti podržavao talibane
26.07.2010. 20:00
Izvor: Blic
Pakistan u tajnosti podržavao talibane
Američki zvaničnici sumnjaju da je Pakistan u tajnosti podržavao talibane dok je uzimao velike količine pomoći, navodi se u vojnim izveštajima koji su procureli u javnost.
Bela kuća odmah je odgovorila na objavljene izveštaje i snažno je osudila postupak organizacije "Vikiliks", ističući da bi to mogla biti pretnja po nacionalnu bezbednost i da ugrožava živote Amerikanaca i njihovih saveznika.
Međutim, savetnik američkog predsednika Baraka Obame za nacionalnu bezbednost Džim Džons smatra da objavljene informacije neće uticati na "stalnu posvećenost SAD da produbi partnerstvo sa Avganistanom i Pakistanom".
Pod naslovom "Avganistanski ratni dnevnik" izveštaji sadrže 91.000 strana prikupljenih iz raznih jedinica američke vojske širom Avganistana i pokrivaju ratna dešavanja u periodu između 2004. i 2010. godine.
Uprkos naporima Bele kuće da ublaži svaki politički značaj dokumenata predsedavajući Komiteta sa inostrane odnose u američkom Senatu Džon Keri, koji je jedan od najbližih Obaminih saveznika iz Demokratske stranke, ističe da bi ove informacije mogle da iznesu ozbiljna pitanja o realnosti politike SAD ka Pakistanu i Avganistanu.
Analitičari navode da bi dokumenti u kojima se pominje navodna "dvostruka igra Pakistana mogli da pruže potrebni materijal kongresmenima koji od Obame traže da iznese jasan rok za povlačenje vojnika iz Avganistana, a koji bi počelo u julu iduće godine te da pojača pritisak na administraciju da iznese jasnu izlaznu strategiju".
U jednom od dokumenata navodi se primer sastanka pobunjenika kojem je prisustvovao nekadašnji više rangirani zvaničnik pakistanskih obaveštajnih službi, koji je, kako se čini, radio protiv američkih snaga u Avganistanu.
Dokumenti su prvo dostavljeni američkom dnevniku "Njujork tajms", a potom i britanskom "Gardijanu" i nemačkom "Špiglu". Iz "Tajmsa" su naveli da se u dokumentima jasno govori o aktivnoj saradnji Pakistana sa pobunjenicima u Avganistanu.
"Vikiliks" objavljuje procurele informacije radi borbe protiv vlade i korupcije u korporacijama. Početkom godine objavili su poverljivi video snimak helikopterskog napada iz 2007. godine kada je ubijeno dvanaest ljudi, uključujući dva novinara agencije Rojters.