Vesti
Svet
Presuda pripadniku Crvenih Kmera
Krvnik iz Kambodže osuđen za smrt 16.000 ljudi
27.07.2010. 12:00
Izvor: Blic
Krvnik iz Kambodže osuđen za smrt 16.000 ljudi
Kambodžanski sud pod nadzorom UN juče je osudio Kaing Guek Eava, bivšeg upravnika tajnog zatvora Crvenih Kmera, na 35 godina robije proglasivši ga krivim za ratne zločine i smrt 16.000 ljudi. To je prva presuda izrečena visokom pripadniku režima „polja smrti“ koji je pogubio celu jednu generaciju stanovnika Kambodže.
Žrtve i njihovi bližnji briznuli su u plač nakon što su shvatili da će krvnik, poznat po nadimku Duč, zapravo odslužiti samo 19 godina, pošto su u kaznu uračunate i godine koje je već proveo u zatvoru i još neki činioci. To znači da će ovaj 67-godišnjak verovatno izaći na slobodu, što je izazvalo gnev onih koji zahtevaju pravdu za žrtve režima odgovornog za smrt 1,7 miliona ljudi u periodu od 1975. do 1979. godine.

„Ne mogu to da prihvatim. Moja porodica je pobijena, moja starija sestra, moj stariji brat. Samo sam ja ostala“, izjavila je Saodi Ouč (46), koja se toliko tresla da je jedva govorila.

Više od trideset godina nakon što su Crveni Kmeri pobili četvrtinu kambodžanskog stanovništva dok su pokušavali da pretvore zemlju u ogromnu poljoprivrednu zadrugu, Duč je jedina osoba izvedena pred lice pravde. Vrhovni vođa režima Pol Pot preminuo je 1998, a još četvorica visokih zvaničnika Crvenih Kmera čekaju suđenje za umešanost u brojna pogubljenja, izgladnjivanje, medicinski nehat i ropske uslove rada.

Sud u Pnom Penu, čije je formiranje trajalo deset godina uz pomoć UN i 100 miliona dolara pomoći, saopštio je da je uzeo u obzir istorijski kontekst zločina - režim je bio plod nemirnih hladnoratovskih vremena.

Tužilac i odbrana imaju mesec dana za žalbu. Za razliku od drugih optuženih, Duč je nekoliko puta tražio oproštaj, a jednom je čak predložio da bude javno kamenovan. Ali njegova iznenadna molba, poslednjeg dana suđenja, da bude pušten na slobodu navela je mnoge da se zapitaju da li je njegovo kajanje bilo iskreno.

„Sve je uspeo da prevari. Eto, vidite, opet mi idu suze. Bio sam žrtva za vreme Crvenih Kmera i danas sam opet žrtva“, izjavio je Čum Mej (79), ključni svedok optužbe i jedan od malobrojnih osoba koje su preživele zatvor Tuol Sleng, poznat i kao S-21.

Duč je bio nastavnik matematike, a pokretu Pola Pota pridružio se 1967, tri godine pre nego što su SAD primenile tehniku tepih-bombardovanja Kambodže da bi uništili snage Severnog Vijetnama i pripadnike Vijetkonga na njenoj teritoriji. Već 1976. postao je upravnik zatvora S-21.

Nakon što su u vijetnamskoj invaziji Crveni Kmeri svrgnuti sa vlasti 1979, Duču se pune dve decenije gubi svaki trag, pošto se krio pod lažnim imenima na severozapadu Kambodže, gde je primio hrišćansku veru. Slučajno ga je otkrio britanski novinar, što je dovelo do njegovog hapšenja pre nešto više od deset godina.