Vesti
Svet
Ceh krize da plate banke, a ne radnici
30.09.2010. 12:00
Izvor: politika
Ceh krize da plate banke, a ne radnici
Širom Evrope milioni ljudi protestovali zbog planiranih mera štednje
Prema izveštajima agencija

Brisel, Madrid, Ljubljana – Nekoliko miliona radnika širom Evrope organizovano je juče izašlo na ulice protestujući zbog mera štednje koje zbog ekonomske krize najavljuju njihove vlade, javile su svetske agencije.

Kako je izvestio Bi-Bi-Si, desetine hiljada radnika, prema nekim procenama i sto hiljada iz više država EU, učestvovalo je u protestnoj šetnji ispred evropskih institucija u Briselu kako bi iskazali nezadovoljstvo planiranim merama štednje koje su već najavile njihove vlasti: osetno smanjenje plata, otpuštanje viška zaposlenih u javnom sektoru i pomeranje starosne granice za odlazak u penziju.

Time se, nakon Grčke, Rumunije, Italije, Britanije i Francuske, jesenji talas štrajkova „preselio” i u prestonicu EU gde belgijski radnici bezuspešno pokušavaju da spreče vlasti da u praksu sprovedu „kresanje budžeta”, što će, po njima, rezultirati „ulaskom Evrope u novu recesiju”.

Zvaničnici iz Evropske konfederacije sindikata upozorili su da je širom Evropske unije već otpušteno 23 miliona radnika, a da će najnovije mere štednje dovesti do „još jednog velikog talasa otpuštanja”, što je neprihvatljivo.

„Mi nismo izazvali ovu krizu. Konačni račun moraju da plate banke, a ne radnici”, napomenuli su sindikalci sa skupa u Briselu.

Na poziv dva vodeća sindikata i u Španiji je juče organizovan generalni štrajk zbog reforme javnog sektora koju je izvršila vlada Hosea Luisa Sapatera. Protestu su se pridružili i kralj Huan Karlos i njegov sin, princ Filip, koji su još u utorak saopštili da su „otkazali sve svoje javne obaveze u znak poštovanja prava zaposlenih na obustavu rada”.

Za razliku od mirnog skupa u Briselu, u Madridu je na početku protesta došlo do sukoba štrajkača i policije. Povređeno je najmanje 11 osoba, izvestio je španski nacionalni radio. Zbog štrajka je bio poremećen i saobraćaj širom zemlje, jer su protiv vladinih mera štednje ustali zaposleni u železničkom, avionskom i autobuskom prevozu. Najosetljiviji sektori, zdravstvo, obrazovanje, administracija i socijalne službe ispoštovali su minimalni proces rada. Nekoliko televizija je privremeno prekinulo emitovanje programa, a dnevni listovi su objavili skraćena izdanja.

Pored generalnog štrajka u Španiji, protesti su juče bili organizovani i u Grčkoj, Poljskoj, Italiji, Letoniji, Irskoj i Srbiji, javio je Bi-Bi-Si.

Nezadovoljni radnici protestovali su i u Sloveniji – tačnije, tokom trećeg dana štrajka javnog sektora „najteža situacija je na graničnim prelazima, pre svega prema Hrvatskoj, gde vozila čekaju i do devet sati”.

Kako su javili lokalni slovenački mediji, „pošto dijalog s vladom nije doveo do rezultata”, sindikati javnog sektora već su najavili pooštravanje štrajka, u nameri da se izbore za povećanje plata. U tome ih neće sprečiti ni izjava premijera Boruta Pahora koji je štrajkačima poručio da, zbog posledica krize i manjka novca u budžetu, nema uslova za tražene povišice, izvestio je AP.