Vesti
Svet
Francuskoj preti kazna zbog spora oko Roma
01.10.2010. 12:00
Izvor: blic
Francuskoj preti kazna zbog spora oko Roma
Francuskoj preti novčana kazna Evropske komisije od nekoliko miliona evra zbog deportacije više hiljada Roma. Brisel pokreće pravni postupak protiv Francuske zbog toga što smatra da vlada Nikole Sarkozija krši zakon o slobodi kretanja. „Evropska komisija je odlučila da pokrene protiv Francuske postupak zbog povrede prava“, izjavila je Vivijan Reding, komesarka za pravna pitanja EU.
Komisija se ipak uzdržala od tužbe po osnovu diskriminacije Roma, ali optužuje Francusku da krši propise EU o slobodi kretanja. Ukoliko ih proglase krivim, Francuzi bi mogli da plate novčanu kaznu koja će verovatno dostići sedmocifren iznos. Parizu je dat rok do 15. oktobra da dokaže da je njegova politika usklađena sa zakonima Unije koji garantuju slobodu kretanja ljudi.

„Pravo svakog građanina EU na slobodno kretanje jedan je od osnovnih principa EU“, ističe se u saopštenju Komisije.

„U ovoj fazi, Komisija smatra da Francuska još nije uključila direktivu o slobodi kretanja u svoje nacionalno zakonodavstvo“. Francuskoj će biti poslata zvanična opomena sa zahtevom da u potpunosti prenese tu direktivu u svoje zakonodavstvo ili da do 15. oktobra 2010. podnese Komisiji „nacrt mera koje će da usvoji i detaljne rokove njihovog ubacivanja u njeno zakonodavstvo“. Od Francuske se traži da podrobno odgovori na pitanja o praktičnoj primeni politike repatrijacije od ovog leta i dokaže da „joj nije bio cilj da uzme za metu određenu nacionalnu manjinu i da ima isti tretman za sve državljane EU“. Francuzi su porušili romska naselja u proteklih nekoliko nedelja i vraćaju ih u zemlje iz kojih su došli u Francusku. Oni tvrde da se prema njima ponašaju pravično, da im obezbeđuju čarter letove do Bugarske i Rumunije uz novčanu nadoknadu od 310 evra po osobi.

Francuski predsednik ističe da su romski tabori na periferiji Pariza i Liona magnet za prostitutke, agresivne prosjake i druge kriminalce.

Redingova je ocenila da francuski ustav ne obezbeđuje „adekvatne garancije“ u pogledu slobode kretanja između država članica, što se zahteva od svih članica EU. Ona je istakla da je zapanjena brutalnošću sa kojom je francuska policija izbacivala romske porodice iz njihovih kamp-kućica i konfiskovala njihovu imovinu. Muškarci, žene i deca su zatim odvoženi do aerodroma uz policijsku pratnju, a pre ulaska u avion, rečeno im je da se ne vraćaju.

Ti prizori su neke ljude podsetili na ono što se dešavalo u Francuskoj u vreme Trećeg rajha kad su nacistički vojnici deportovali Rome u koncentracione logore u Nemačkoj.

Mnogi takođe optužuju Sarkozija da je preduzeo tako drastične mere samo da bi povećao svoju poljuljanu popularnost u Francuskoj. On se posebno trudi da ostavi utisak na birače Nacionalnog fronta, koji bi mogli da utiču na ishod predsedničkih izbora 2012.

Ranije se očekivalo da će opomena Francuskoj biti poslata zajedno sa drugim sličnim upozorenjima upućenim drugim zemljama, recimo Italiji, gde vlada velika netrpeljivost prema Romima. Na kraju je na red došla i Francuska, što znači da Komisija nema nameru da zaboravi to pitanje, koje je izazvalo žučan spor između Nikole Sarkozija i Žozea Manuela Baroza, predsednika Evropske komisije, na samitu EU pre dve nedelje.