Vesti
Svet
Oslobođen predsednik Ekvadora
01.10.2010. 20:00
Izvor: RTS
Oslobođen predsednik Ekvadora
Dva policajca poginula, kada je vojska Ekvadora oslobađala predsednika te države Rafaela Koreu iz policijske opsade. U nemirima na ulicama ekvadorske prestonice povređeno više od 70 ljudi. Šef policije podneo ostavku.
Vojska Ekvadora oslobodila je predsednika Rafaela Koreu posle više od 12 sati drame koja se vodila oko bolnice iz koje demonstranti nisu dozvoljavali šefu države da izađe. Prilikom upada vojske u zgradu, dvojica policajaca su poginula.
Akcija oslobađanja trajala je svega 35 minuta. Pripadnici vojske otvorili su vatru na policajce koji su celu noć držali bolnicu pod opsadom.
Šef policije Ekvadora, Fredi Martinez podneo je ostavku na tu funkciju, posle nemaira na ulicama glavnog grada, piše Njujork tajms.
Vlada Ekvadora prethodno je proglasila opsadno stanje posle napada pripadnika policije na predsednika tokom demonstracija zbog najavljenih oštrih mera štednje.
U nemirima koji su gotovo dva dana besneli ulicama ekvatorske prestonice, povređeno je više od 70 ljudi.
Predseednik Ekvadora povređen je na ulici kada je pokušao da razgovara sa demonstratima iz redova policije. U jednom trenitku na Koreu je bačen suzavac posle čega je smešten u gradsku bolnicu.
U telefonskom intervjuu iz opkoljene zgrade, poručio je da neće odobriti nikakvu operaciju svog spasavanja, kako bi se izbeglo krvoproliće. Posle oslobađanja, obratio se građanima sa balkona predsedničke plate.

Pokušaj puča
Predsednik je opoziciji pripisao odgovornost za nemire, tvrdeći da je reč o pokušaju puča. Takođe je istakao da, sve dok protestuju, neće pregovarati sa pobunjenim policajcima o oštrim merama štednje koje podrazumevaju ukidanje bonusa.
Susedi Ekvadora pružili su podršku Korei, a predsednik Venecuele Ugo Čaves sazvao je vanredni samit južnoameričkih zemalja u Buenos Ajresu.
Bela kuća je saopštila da stoji uz predsednika Koreu, a Evropska unija sve strane pozvala da se uzdrže od nasilja.
Korea je za predsednika izabran 2006. godine, obećavši građansku revoluciju, povećanu državnu kontrolu nad prirodnim resursima Ekvadora i borbu protiv korumpirane elite.
Posle donošenja novog Ustava, 2009. godine, ponovo je izabran za šefa države. Tokom ekonomskih previranja u Ekvadoru, devedesetih godina, čak tri predsednika svrgnuta su s vlasti uličnim protestima.