Vesti
Svet
Uručena Nobelova nagrada za hemiju
06.10.2010. 20:00
Izvor: RTS
Uručena Nobelova nagrada za hemiju
Dva Japanca i jedan Amerikanac dobitnici Nobelove nagrade za hemiju u 2010. godini. Ei-iči Negiši, Akira Suzuki i Ričard Hek razvili inovativne metode za izradu kompleksnih molekula, kakve nalazimo u prirodi.
Amerikanac Ričard Hek (79) i Japanci Ei-iči Negiši (75) i Akira Suzuki (70) dobitnici su ovogodišnje Nobelove nagrade za hemiju vrednu 1,5 miliona dolara, kojom su doprineli razvoju inovativnih metoda za izradu kompleksnih molekula, saopštila je Švedska kraljevska akademija nauka.
Kako su prenele agencije, trojica hemičara nagrađena su za rad na "razvoju unakrsnih spajanja katalizovanih paladijumom", koji se koriste u istraživanju i farmaceutskoj industriji za proizvodnju lekova i molekula neophodnih elektronskoj industriji.
Ričard Hek je poznat po svom radu na reakciji sinteze koju je počeo da razvija tokom šezdesetih godina i kojoj je dao svoje ime. Katalizovana paladijumom, ta reakcija danas ima široku primenu u povezivanju atoma ugljenika. U penziji od 1989. godine, Hek je zadržao titulu počasnog profesora Univerziteta u Delaveru gde je obavio veći deo istraživanja.
Njegove japanske kolege su radile na istom tipu sinteze, a Suzukijeva istraživanja dovela su 1979. godine do objavljivanja prvog rada.
Negiši je profesor hemije na američkom Perđu Univerzitetu, a njegov sunarodnik Suzuki radi na Univerzitetu Hokaido u Saporu.
Negiši je u telefonskom razgovoru sa novinarima u Stokholmu rekao da su ga probudili.
"Prošle noći sam otišao u krevet kasno posle ponoći, tako da sam spavao, ali sam veoma srećan zbog ovog poziva", rekao je Negiši.
Predstavnici Univerziteta Hokaido su bili oduševljeni vešću.
"Profesor Suzuki je bio kandidat u proteklih nekoliko godina i sve to vreme mi smo čekali da se ovo desi", rekao je portparol renomiranog japanskog univerzitata.
Metoda koju su nagrađeni hemičari razvili koristi se za veštačku proizvodnju diskodermolida, inhibitora rasta kancerogenih ćelija.
Ova supstanca je prvi put otkrivena u morskim sunđerima, navedeno je u saopštenju švedske kraljevske akademije nauka, uz primedbu da nijedan lek protiv raka do sada nije proizveden na osnovu nje.