Vesti
Svet
Svet traži puštanje kineskog nobelovca
08.10.2010. 20:00
Izvor: Mondo
Svet traži puštanje kineskog nobelovca
Više vlada, nevladinih organizacija, kao i tibetanski duhovni vođa dalaj lama pozvali su danas Kinu da oslobodi disidenta Liju Sjaoboa (54), dobitnika ovogodišnje Nobelove nagrade za mir koji se nalazi u zatvoru zbog demokratskih ubeđenja.
Nobelova nagrada za mir 2010. godine dodeljena je danas kineskom disidentu Liu Siaobou, saopštio je norveški komitet za Nobelovu nagradu.
Iako je i bivši nemački kancelar Helmut Kol bio u najužem izboru za nagradu, prestižno priznanje završiće u rukama poznatog kineskog borca za ljudska prava Lia Siaoboa (54), koji je osuđen 2009. godine na 11 godina zatvora zbog "protivdržavnih radnji".
Razlog njegovog hapšenja bila je takozvana "Povelja 08", tekst koji predviđa veću demokratičnost zemlje, a na kojoj je sarađivao sa nekoliko stotina advokata, naučnika, pisaca i drugih umetnika, od kojih je jedino on završio u pritvoru.
Američki predsednik Barak Obama pozdravio je današnju dodelu Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu Liju Sjaobou i pozvao Peking da ga što pre oslobodi.
U saopštenju izdatom posle objave Nobelovog komiteta u Oslu, Obama je naveo da je Liju "žrtvovao slobodu radi svojih ubeđenja" i da se birajući njega za ovogodišnjeg dobitnika prestižne nagrade Komitet opredelio za rečitog i hrabrog borca za "unapređenje univerzalnih vrednosti mirnim i nenasilnim putem".
"Francuska, kao i Evropska unija, izrazili su zabrinutost zbog njegovog hapšenja i više puta tražili njegovo oslobađanje", rekao je francuski ministar inostranih poslova Bernar Kušner govoreći o kineskom disidentu.
Nemačka vlada je izrazila želju da se kineski disident uskoro oslobodi da bi mogao lično da primi svoju nagradu, rekao je u Berlinu portparol vlade.
On je dodao da se nemačka vlada već ranije angažovala za njegovo oslobađanje i da će nastaviti to da čini.
Švedska je podsetila da je 2009. godine kao predsedavajuća EU pozvala Kinu da odmah bezuslovno pusti na slobodu Liju Sjaoboa i ocenila da je zatvorska kazna od 11 godina "neočekivano teška".
Tibetanski duhovni vođa dalaj lama, dobitnik Nobelove nagrade za mir 1989.godine, zatražio je da se Liju odmah pusti na slobodu kao i drugi ljudi zatvoreni zbog izražavanja mišljenja.
Kao što je i bilo očekivano, Kina je oštro reagovala na ovakvu odluku nobelovog komiteta. Kako javlja AP kineski državni mediji su blokirali vesti o dodeli Nobelove nagrade Liu čim je odluku o tome objavio Nobelov komiteta u Oslu.
Američka agencija je dodala da su "kineski vladini cenzori takođe blokirali vesti o Nobelovoj nagradi za mir na veb-sajtovima na Internetu".
Kina je optužila Nobelov komitet u Oslu da je postupio "suprotno ciljevima osnivača nagrade Alfreda Nobela" donevši odluku koja je u Pekingu ocenjena kao sramotna, jer je dodeljena "kriminalcu", prenele su agencije.
Odluka je sramotna za sam pojam nagrade za mir, rečeno je u saopštenju portparola kineskog Ministarstva spojnih poslova Ma Džaosju, postavljenom na veb-sajtu ministarstva.
Kina je, takođe, upozorila da će to naneti štetu odnosima Pekinga i Osla, prenele su agencije.
Kina je i ranije upozoravala da će na izbor Liua gledati kao na "neprijateljski gest" uperen protiv Pekinga.
Agencije prenose danas da kineski premijer Ven Điabao, koji se nalazi u Turskoj, kao i jegov domaćin turski premijer Redžep Erdogan, nisu komentarisali izbor kineskog disidenta za lauerata Nobelove nagrade iako je odluka iz Osla bila poznata pre nego što su njih dvojica imali zajedničku konferenciju za novinare.
Agencije podsećaju da je kandidaturu Liu podržalo više od 120 univerzitetskih profesora, pisaca i advokata, mahom Kineza.
Nevladina organizacija za prava čoveka "Hjumen rajt voč" u Pekingu je ocenila da je odluka iz Osla "pobeda za ljudska prava u svetu i za sve kineske disidente, aktiviste, advokate, zaštitnike ljudskih prava". To je "priznanje njihovom radu", ocenila je ova nevladina organizacija.
Norveški ministar spoljnih poslova Jonas Gar Stere je rekao u Oslu da se nada da odluka Nobelovog komiteta za mir neće ugroziti odnose Norveške i Kine, naglašavajući da je komitet nezavisan od vlade.
Šef norveške diplomatije je priznao da "nije tajna da je Kina već godinama upozoravala da bi dodela nagrade za mir kineskom disidentu izazvala negativne reakcije".
Norveški premijer Jens Stoltenberg je u posebnom saopštenju naglasio da "Norveška ima dobru i ekstenzivnu saradnju s Kinom" i to "u svim oblastima u kojima postoje veze između dve zemlje", kao i da su "diskusije o ljudskim pravima deo tih odnosa".
Norveški ambasador u Pekingu pozvan je danas u kinesko ministarstvo inostranih poslova gde mu je preneto "nezadovoljstvo" zbog dodele Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu Liju Sjaobou, saopštila je norveška vlada.
"Norveški ambasador u Pekingu zamoljen je da dođe u kinesko ministarstvo spoljnih poslova gde su mu kineske vlasti prenele svoje nezadovoljstvo i proteste", rekla je portparol norvešog ministarstva spoljnih poslova.
U Oslu je ambasador Kine takođe tražio da bude primljen u norveškom ministarstvu spoljnih poslova da "prenese istu poruku", dodala je ona.
Ove godine za prestižno priznanje prijavljen je rekordan broj od 237 kandidata, a kandidaturu Lija među ostalima podržao je i bivši češki predsednik Vaclav Havel, jedan od autora "Povelje 77" za demokratizaciju komunističke Čehoslovačke koja je inspirisala Lija Siaoboa.

"Nobel" otkazao press konferenciju
Kina je nakon samita sa EU otkazala konferenciju za novinare kojoj su trebali da prisustvuju i nezavisni kineski novinari, izjavili su danas izvori iz EU.
Ova vest pojavila se samo nekoliko časova nakon što je Kina zapretila represalijama protiv Norveške, jer je Nobelova nagrada za mir dodeljena kineskom prodemokratskom aktivisti Liju Sijabaou.
Izvori iz EU navode da je odluka o otkazivanju pres konferencije donesena u poslednji čas i da su pokušali da ubede kineske kolege da "nije prihvatljiva diskriminacija prema određenim predstavnicima štampe".
Iznenadno otkazivanje konferencije za novinare usledilo je nakon što su zvaničnici u sedište EU dozvolili ulaz nekolicini nezavisnih kineskih novinara, kojima je prethodno zabranjen pristup.
Predsednik Međunarodne novinarske asocijacije Lorenco Konzoli rekao je da su kineski novinari akreditovani u skladu sa redovnom procedurom evropskog bloka.
Međutim, diplomate ističu da je kineska delegacija na čelu sa premijerom Ven Đija Baom odbila da održi planiranu konferenciju za novinare ukoliko se tim novinarima omogući ulazak u prostoriju za medije.