Vesti
Svet
Završna faza spasavanja u Čileu
Bušilica danas stiže do rudara
09.10.2010. 14:00
Izvor: Blic
Bušilica danas stiže do rudara
Bušenje tunela za spasavanje 33 čileanska rudara zarobljena oko 700 metara pod zemljom trebalo bi da bude okončano danas, najavio je Lorens Goldborn, čileanski ministar za rudarstvo. On smatra da bi potom bezbedno izvlačenje rudara na površinu moglo da potraje još tri do deset dana.
Odbrojavanje do kraja operacije spašavanja neće moći da započne dok sa zvaničnog mesta ne stigne odluka da li u tunel treba da ubaciti i metalnu oblogu. To bi smanjilo rizik da nešto krene naopako dok rudari budu na putu ka površini, ali spuštanje metalne cevi niz tunel takođe nosi sa sobom određeni rizik. Tunel, naime, nije potpuno prav, a krivine bi mogle da se pokažu kao problem prilikom spuštanja cevi.
Prema najgorem scenariju, tokom izvlačenja rudara na površinu moglo bi doći do urušavanja zemlje, zbog koje bi se kapsula za spasavanje rudara zaglavila negde između površine i podzemne pećine u kojoj su rudari dva meseca čekali da budu spaseni. Ovakvo urušavanje u tunelu iskopanom kroz skoro pola milje debelu stenu moglo bi čoveka čije je spasavanje u toku da zarobi na mestu sa kog ni najmoćnije bušilice ne bi bile u stanju da ga spasu. Kapsula za spasavanje ima gumene točkiće koji treba da pomognu u savladavanju krivina, ali ako ipak ne bi mogla da prođe kroz tunel, razervni plan je da se rudari kroz njega izvuku pomoću konopaca. Goldborn je u četvrtak izjavio da će odluka o ubacivanju metalne obloge biti zasnovana isključivo na tehničkim faktorima, nakon što zidovi tunela budu ispitani uz pomoć video kamere. Pošto se bušilica probije do podzemnog skloništa rudara, inženjeri će sprovesti ispitivanja kako bi ustanovili da li je tunel dovoljno jak da izdrži ubacivanje čelične obloge. Ova ispitivanja bi mogla da potraju tri do četiri dana, a u slučaju donošenja odluke da se metalna obloga ne ubacuje spasavanje bi moglo da počne u utorak ili sredu. Ako se čelična obloga bude ubacivala, spasavanje će biti odloženo za sedam do deset dana. Pre nego što spasavanje počne, u kapsuli nazvanoj „Feniks“ kroz tunel će se do zarobljenih rudara spustiti lekar i glavni inženjer, a rudari će nakon toga sami odlučiti kojim redom će krenuti ka površini. Britanski javni servis BBC potrošio je desetine hiljada funti na slanje vojske novinara i drugog osoblja, koja treba da prati priču o zarobljenim čileanskim rudarima. Na licu mesta će se nalaziti 25 predstavnika ove medijske kuće, samo osam manje od broja ljudi koji treba da budu spaseni.