Vesti
Svet
Rudari u sredu izlaze na površinu
11.10.2010. 20:00
Izvor: Blic
Rudari u sredu izlaze na površinu
Izvlačenje 33 čileanska rudara, koji su od početka avgusta zarobljeni na više od 600 metara pod zemljom, trebalo bi da počne u sredu, četiri dana nakon što je u subotu ujutro konačno bušilicom probijen tunel do njihovog podzemnog skloništa. Lorens Goldborn, ministar rudarstva Čilea, saopštio je da će prvih 96 metara tunela u rudniku San Hose morati da bude zaštićeno čeličnom oblogom kako bi se sprečilo odronjavanje zemlje i kamenja koje bi zapečatilo sudbinu rudara.
Operacija izvlačenja rudara trebalo bi da potraje više od 35 sati
Ova odluka usledila je nakon što su stručnjaci pomoću video kamera procenili stanje u kojem se nalaze zidovi tunela. Prema ministrovim rečima, postavljanje ove obloge počelo je u subotu uveče i trajaće oko dan i po. Nakon toga će inženjeri postaviti sistem čekrka koji kapsulu za spasavanje treba da spušta i izvlači na površinu, kroz tunel širok 66 cm, a sprovešće i ispitivanja sa samom kapsulom, koja je načinjena kao metalnom oblogom zaštićen čelični kavez.
Probijanje tunela do podzemnog skloništa, u kojem su rudari zarobljeni nakon urušavanja u rudniku zlata i bakra ispod pustinje Atakama na severu Čilea, trajalo je 65 dana, a okončano je u subotu u osam sati ujutro, dok se magla polako dizala iznad "Logora nade", skupine šatora u kojima su se u očekivanju spasavanja smestili rodbina zarobljenih rudara i predstavnici svetskih medija.
Kada se vrh bušilice probio kroz krov njihovog skloništa, rudari koji su pod zemljom preživeli duže nego ma ko do sada u svetskoj istoriji, pozdravili su ovaj događaj velikim veseljem, što se preko video linka moglo videti i na površini.
"Vidimo vrh, prošao je, prošao", oduševljeno je vikao jedan od rudara.
Slavlje je, međutim, opterećeno i zebnjom, jer rudari, njihove porodice i spasioci znaju da najopasnija faza spasilačke misije tek sada počinje. Prvih stotinak metara tunela prokopano je kroz pesak i nestabilnu stenu, te stoga tu mora da bude ubačena čelična obloga, koja će sprečiti da kapsula za spasavanje za nešto zapne i zaglavi se. Ubacivanje čelične obloge je, međutim, takođe rizično i moglo bi da se dogodi da ova obloga, koja je u vidu cevi, i sama izazove urušavanje ili da se zaglavi. Što se ostatka tunela tiče, spasilačka ekipa veruje da je on stabilan i gladak, jer je iskopan kroz čvrstu stenu.
Konkretna operacija bi trebalo da potraje više od 35 sati, jer će rudari biti izvlačeni jedan po jedan. U medicinskom kompleksu na ulasku u rudnik srešće se sa svojim porodicama, a zatim će helikopterom biti prebačeni u bolnicu u obližnjem mestu Kopijapo, gde će morati da provedu najmanje dva dana.
Spasilački tim je sačinio provizorni redosled kojim bi rudari trebalo da izlaze na površinu, zasnovan na svakodnevnim pregledima i praćenju njihovog fizičkog i mentalnog zdravlja.
Najpre će biti izvučena četvorica ili petorica za koje se procenjuje da su u stanju da bez problema podnesu zastrašujuće putovanje kroz mračni tunel, dok će u narednoj fazi biti spaseni oni koji su bolesni, ili su ocenjeni kao fizički, odnosno psihički slabiji. Među njima će se naći i oni sa dijabetesom i visokim krvnim pritiskom, kao i 63-godišnji Mario Gomes i 19-godišnji Džimi, koji je u pismima koja je slao na površinu često poručivao koliko se plaši. Poslednja na redu za spasavanje biće grupa onih za koje se procenjuje da su fizički i psihički dovoljno jaki da sačekaju taj trenutak. Imena nisu saopštena, a odluku o konačnom redosledu će doneti vojni bolničari i stručnjaci za spasavanje koji će biti spušteni u rudnik kako bi odozdo rukovodili ovom operacijom.

Vođa rudara ide poslednji u kapsulu
Mediji veruju da će poslednji koji će izaći na površinu biti Luis Urzua, nadzornik smene i lider ove grupe rudara, kome je zaslužan što su se tokom prvih 17 dana, pre nego što su locirani sa površine, rudari preživeli zahvaljujući racionisanju sledovanja hrane. Komandant Renato Navaro, mornarički oficir koji organizuje spasavanje, kaže da bi poslednji na površinu mogao da izađe Urzua, ali da to još uvek nije potvrđeno, odnosno da bi u i ovom slučaju mogao biti primenjen koncept da „kapetan poslednji napušta brod“.