Vesti
Svet
Duh protesta 1968. na ulicama Francuske
19.10.2010. 12:00
Izvor: politika
Duh protesta 1968. na ulicama Francuske
Demonstracije sve brojnije, a protivnici reforme penzionog sistema obećali da će danas paralisati celu zemlju
Pariz – Bunt francuskih građana protiv reforme penzionog sistema kojim se produžava radni vek zaposlenih iz dana u dan sve je intenzivniji i preti da parališe Francusku. Kamiondžije su delimično blokirale najvažnije puteve, francuska železnica je na minimalnom režimu rada, benzinske stanice su ostale bez goriva zbog obustave rada rafinerija, a sindikati obećavaju da će danas u potpunosti paralisati zemlju.

Kako prenose francuski mediji, sindikati žele da danas pokažu snagu građanskog otpora, jer se u sredu u Senatu glasa o nacrtu zakona kojim se, između ostalog, predviđa podizanje starosne granice za odlazak u penziju sa 60 na 62 godine i da isplata pune penzije počne tek kada penzioner napuni 67 godina.

AFP prenosi da zvaničnici u avijaciji tvrde da će zbog štrajka danas (utorak) polovina letova sa pariskog aerodroma „Orli” biti otkazana, što će biti sudbina i sa 30 odsto letova sa pariskog „Šarla de Gola” i drugih francuskih aerodroma. Zvaničnici francuske civilne DGAC su izjavili da je ova institucija naredila avio-kompanijama da smanje svoj saobraćaj pošto su sindikati pozvali na jednodnevni štrajk.

Već juče je, kako javlja AFP, više od hiljadu benzinskih pumpi u Francuskoj ostalo bez goriva, dok su železničari i kamiondžije blokirali nekoliko velikih skladišta nafte.

Kako je saopštila Unija nezavisnih uvoznika nafte (UIP), koja „pokriva” 60 odsto prodaje goriva u Francuskoj, 1.500 pumpi od ukupno 12.500 u zemlji ostalo je bez goriva.

S druge strane, proteklog vikenda vlada francuskog predsednika Nikole Sarkozija je saopštila kako neće dozvoliti da bude nestašica goriva. Ipak, svih 12 rafinerija u zemlji je u štrajku uprkos tome što je francuski premijer Fransoa Fijon u nedelju obećao da će Francuska učiniti sve što je potrebno da se spreči nestašica goriva, uz upozorenje da će vlasti intervenisati i „deblokirati” skladišta nafte ako bude potrebno.

Radnici rafinerije u Granpiju, istočno od Pariza, juče su upalili gume ispred ulaza u rafineriju zbog toga što im je, uprkos njihovom štrajku, naloženo da pokrenu proizvodnju.

Protestima su se proteklih dana pridružili i srednjoškolci, koji su juče, kako javlja AP, palili gume i postavljali blokade ispred nekih škola u centru, ali u predgrađima francuske prestonice.

Železnički saobraćaj u Francuskoj je na minimalnom režimu rada, tako da je državna železnička kompanija SNCF saopštila da u proseku svaki drugi voz brze pruge „teževe” neće saobraćati, kao i da će biti poremećen međunarodni saobraćaj.

Drumski saobraćaj je juče bio poprilično otežan zbog blokada na važnim saobraćajnicama. Agencije prenose da su zbog toga na prilazima Parizu i Lilu na severu zemlje stvoreni kilometarski zastoji, jer kamiondžije organizuju takozvanu operaciju puž, odnosno usporavanje vožnje.

Štrajkači su u nekim gradovima, kao što je Tuluz i Sent Etjen, na nekoliko sati zauzeli depoe javnog gradskog prevoza, sprečivši izlazak gradskih autobusa i tramvaja na ulice.

Dok premijer Fijon upozorava da je blokada vitalnih infrastruktura nezakonita, francuska štampa objavljuje kako se Jelisejska palata još nada protesti širom zemlje oslabiti.

Domaći i strani listovi uveliko porede demonstracije širom Francuske kao povratak duhu 1968, dodajući da su protesti „u skladu s francuskim revolucionarnim duhom”.

Britanski listovi ocenjuju da „povratak studenata i radnika na ulične proteste unosi jezu u redove desnice”, ali to nije dovoljno da spreči Nikolu Sarkozija u sprovođenju reforme. S druge strane, listovi Velike Britanije kritikuju to što se „samo u Francuskoj mogu videti petnaestogodišnjaci kako štrajkuju”, prenoseći izjave protivnika štrajkova da je neodgovorno od sindikata što gura decu u ovakav vid političkog protesta.