Vesti
Svet
Bukurešt preti blokadom integracije Hrvatske u EU
04.01.2011. 20:00
Izvor: Blic
Bukurešt preti blokadom integracije Hrvatske u EU
Bukurešt je zapretio da će otežati priključenje Hrvatske Evropskoj uniji ukoliko neke članice evropskog bloka budu blokirale ulazak Rumunije u šengensku zonu.
Šef rumunske diplomatije Teodor Bakonski kritikovao je, u intervjuu rumunskom dnevniku "Adevarul", Nemačku i Francusku zbog povezivanja težnje Bukurešta da udje u šengensku zonu sa napretkom u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
"Ista pravila trebalo bi da se odnose na svako proširenje šengenske zone i moraju se poštovati", rekao je Bakonski, ističući da je Rumuniji bio obećan ulazak u šengensku zonu čim ispuni "čisto tehničke" zahteve.
"Hajde da vidimo situaciju u kojoj se nalazi Hrvatska. Mi podržavamo proširenje EU na Zapadni Balkan, ali ne možemo prihvatiti da to bude učinjeno bez Mehanizma za saradnju i verifikaciju, sve dok je ovaj mehanizam na snazi u našem slučaju", rekao je on, iznevši uvijenu pretnju Zagrebu i ucenu Francuskoj i Nemačkoj.
Takozvani Mehanizam za saradnju i verifikaciju nametnut je Rumuniji i Bugarskoj 2007. zbog toga što su Evropska komisija i neke članice Unije želele da izvrše pritisak na ove dve zemlje da nastave sa antikorupcijskim naporima i nakon zvaničnog ulaska u EU.
Četiri godine kasnije, ovaj mehanizam je i dalje na snazi, a Rumunija se i dalje kotira kao jedna od najkorumpiranijih evropskih država. Kako prenosi "Euobzerver", u pismu koje su prošlog meseca uputili Evropskoj komisiji nemački i francuski ministri unutrašnjih poslova, Rumunija i Bugarska moraju načiniti "nepovratni napredak" u odnosu na Mehanizam za saradnju i verifikaciju kako bi mogle da se priključe šengenskoj zoni.

Zvaničnici EU: Ne mogu se povezivati Rumunija i Hrvatska
Zvaničnici Evropske komisije (EK) odbacili su danas mogućnost da Rumunija jednostrano izadje iz Mehanizma za saradnju i verifikaciju i odbili da povežu pitanje proširenja šengenske zone na Rumuniju i Bugarsku sa priključenjem Hrvatske Evropskoj uniji.
Portparol EK Mark Grej kategorički je odbacio mogućnost da Rumunija jednostrano izadje iz ovog mehanizma, rekavši da odluku o tome može doneti samo Komisija.
"Gašenje ovog mehanizma može biti zasnovano samo na odluci Komisije, pošto budu ispunjeni postavljeni uslovi. Ovo se najbolje može ostvariti kontinuiranom posvećenošću reformama i saradnji Rumunije i Komisije", rekao je Grej na konferenciji za novinare u Briselu.
Grej je podsetio da su rumunske i bugarske vlasti u vreme pristupanja EU preuzele čitav niz obaveza u vezi sa rešavanjem nedostataka koji su tada postojali na poljima reforme pravosudja i borbe protiv korupcije i da je zbog toga 13. decembra 2006. EK donela odluku o uspostavljanju Mehanizma.
"U protekle četiri godine zapažen je napredak, a Komisija je jasno ukazala da to ne bi bilo moguće bez mehanizma", dodao je on i naglasio da je "Komisija uverena da će se saradnja (u okviru Mehanizma) nastaviti".
Ssef rumunske diplomatije Teodor Bakonski najavio je u intervjuu za rumunski dnevnik "Adevarul" mogućnost da njegova zemlja oteža evropske integracije Hrvatske ukoliko neke druge evropske zemlje, pre svega Nemačka i Francuska, nastave da se protive proširenju šengenske zone i na Rumuniju.