Vesti
Svet
Bliskoistočne "tajne"
25.01.2011. 12:00
Izvor: B92
Bliskoistočne "tajne"
London -- Palestinske frakcije oštro reagovale na dokumente koji navodno pokazuju da su palestinski pregovarači bili spremni Izraelu da daju velike teritorijalne ustupke.
Arapska televizijska stanica Al Džazira objavila je da je došla do više od 1600 poverljivih beležaka o sastancima, imejl prepisci i drugim kontaktima palestinskih, izraelskih i američkih lidera.
Sudeći po dokumentima - čiju autentičnost BBC nije mogao da potvrdi, a odnose se na period od 2000. do 2010. godine - Palestinci su bili spremni na krupne ustupke i u vezi sa statusom Jerusalima, ogromnim kamenom spoticanja u mirovnim pregovorima, prenosi iz Ramale BBC-jev dopisnik Džon Donison.
"Dokumenti pokazuju da je palestinsko vođstvo -- uz oštru javnu retoriku -- privatno bilo spremno na kompromise. Ako su autentični, ovi dokumenti pored ostalog govore da su 2008. godine palestinski pregovarači ponudili odustajanje od velikih delova teritorije u istočnom Jerusalimu uz dozvolu da na njima ostanu jevrejska naselja. Poslednjih meseci bliskoistočni mirovni pregovori prekinuti su upravo zbog pitanja ovih jevrejskih naselja, koja se smatraju ilegalnim po međunardnim zakonima. Palestinska strana bilo je odlučno protiv njihove dalje izgradnje, a to je stav koji se dosta razlikuje od onoga koji se može videti u ovim dokumentima."

"Gomila laži"
Palestinsko vođstvo na Zapadnoj obali - koje je ovlašćeno za pregovore sa Izraelcima - dovodi u pitanje autentičnost dokumenata i nastoji da ublaži štetu nastalu njihovim curenjem.
Glavni palestinski pregovarač Saeb Erekat ih je ocenio kao "gomilu laži", dok je stranka Fatah palestinskog predsednika Mahmuda Abasa pozvala članstvo na demonstracije ispred biroa Al Džazire na Zapadnoj obali.
Ijan Blek, urednik za bliskoistočna pitanja Gardijana - londonskog dnevnika koji je takođe objavio sadržaj poverljivih dokumenta - smatra da je ovom epizodom nanet ozbiljan udarac predsedniku Abasu:
"Mislim da će to teško pasti palestinskoj upravi - svi koji su bili uključeni u pregovore žele da oni ostanu poverljivi, kako im ruke ne bi bile vezane pritiscima sa strane, kako političkim, tako i medijskim... Ali i to što su ovi dokumenti procureli meni i drugim posmatračima izgleda kao deo priče: jer odražavaju nezadovoljstvo Palestinaca time što su ustupci isuviše često nuđeni, bez ičega zauzvrat."
Mnogi se pitaju ko je i zašto dostavio dokumente medijima i da li je cilj da se diskredituje palestinski predsednik Mahmuda Abasa, u okviru borbe za vlast u njegovom pokretu Fatah.
Prema Hamasu, militantnoj grupi koja kontroliše područje Pojasa Gaze i protivniku Mahmuda Abasa, sadržaj dokumenata govori da palestinska uprava pokušava da upropasti palestinske ciljeve.

Dugoročne posledice
Među običnim Palestincima objavljivanje dokumenata izazvalo je nezadovoljstvo ne samo zato što je pokazano koliko je pregovarački položaj njihovog vođstva slab, već i zbog toga što je - kako shvataju - Izrael glatko odbio krupne ustupke, uz podršku Sjedinjenih Država. U sličnom tonu u razgovoru za BBC reagovao je i palestinski ambasador u Londonu, Manuel Hasasian.
"Moramo ove stvari da posmatramo u kontekstu. Čega je Izrael bio spreman da se odrekne, ukoliko je tačno da su mu nudjene stvari o kojima se danas govori. Niko ne pominje drugu stranu. Ne verujem da smo bili spremni da im poklonimo zemlju na srebrnom tanjiru, a da ništa bitno ne dobijemo za uzvrat. Ne verujem da su takve nagodbe nudjene od strane predsednika Abasa ili nekog drugog, jer su neke od njih toliko kontroverzne, da ne bi bile prihvatljive ni za Palestince , ni za našu dijasporu, ni za čitav islamski svet. Bilo bi to političko samoubistvo."
Čitava epizoda međutim nije nanela štetu samo rukovodstvu predsednika Abasa, a njene posledice mogle bi da budu dugoročne, ukazuje BBC-jev diplomatski urednik Džonatan Markus:
"U svemu ovome tri su glavna gubitnika. To je najpre izraelska vlada Benjamina Netanjahua, čija je zemlja suočena sa sve jačom kampanjom međunarodnog delegitimisanja i kojoj je očajnički potrebno da pokaže snažnu privrženost mirovnom planu. Drugo, to je vođstvo palestinske uprave, koje se pokazalo kao slabo i spremnije na kompromise više nego što je to ikada javno priznalo. To može da potkopa njen položaj i otvori prostor radikalnijim snagama. Najzad gubitnik je sam mirovni proces: moglo bi da se pokaže da je obelodanjivanjem poverljivih dokumenata zapravo objavljena njegova smrtovnica."