Vesti
Svet
5 mrtvih u sukobima u Kairu
03.02.2011. 12:00
Izvor: B92
5 mrtvih u sukobima u Kairu
Kairo -- Sukobi na trgu Tahrir i okolnim ulicama u Kairu noćas eskalirali. Mubarakove pristalice pucale na antivladine demonstrante i ubili 5. Ranjeno preko 800 ljudi.
Prema nekim informacijama, vojska koja je opkolila centralni trg od početka demonstracija i koja poslednjih dana nije intervenisala, počela je da hapsi ljude.
To su najteži sukobi od kada su pre 10 dana počeli protesti protiv egipatskog predsednika Hosnija Mubaraka, a mnogi demonstranti optužuju vladu da stoji iza njegovih pristalica koji su ih napali.
Jedan od organizatora protesta protiv egipatskog predsednika Mustafa El Nagar rekao je da su se oko 4 ujutro na trgu Tahrir začuli rafalna paljba i pojedinačni pucnji, koji su trajali oko dva sata.
On je rekao da je video tela tri mrtva demonstranta koja su odvezla kola Hitne pomoći. Prema njegovim rečima, pucnji su došli iz najmanje tri pravca, a vojska nije intervenisala.
Demonstracije i neredi u Egiptu eskalirali su nakon što je predsednik Hosni Mubarak u utorak najavio da se neće kandidovati za predsednika države na sledećim izborima, ali da do kraja mandata namerava da ostane na čelu države. Ta njegova izjava dodatno je razljutila demonstrante koji već deseti dan protestuju na ulicama većih egipatskih gradova tražeći Mubarakov hitan odlazak sa čela države, nakon 30 godina vlasti, ali i Mubarakove prostalice, koji ne žele da on ode s vlasti.
Nakon što su na ulice Kaira izašle i Mubarakove pristalice, eskalacija nereda bila je neizbežna. Učesnici mitinga i kontra-mitinga nekoliko puta su se sukobljavali, a najžešće je bilo jutros oko 4 sata. Posle više od sat vremena intenzivnog pucanja, Mubarakove pristalice i protivnici, koji se bore za "prevlast" nad glavnim gradskim trgom Tahrirom, gađali su jedni druge kamenicama, a iznad trga se nadvio crni dim. Neposredno pre svitanja, počela su da pristižu vojna vozila, ali su sukobi između dva tabora nastavljeni.
Demonstranti tvrde da su njihovi napadači policajci u civilu, što je ministarstvo unutrašnjih poslova demantovalo.Zvaničan broj poginulih za sada nije poznat, a povrećenih ima preko 800, dok je ceo sukob prenosila televizija.
"Većina povreda naneta je kamenicama, metalnim šipkama i štapovima. Medicinsku pomoć primilo je 836 ljudi, od kojih se 86 i dalje nalaze u bolnici, a pet osoba je preminilo", izjavio je minsitar zdravlja Ahmed Samid Farid.
Lideri opozicije upozoravaju na opasnost od novih i većih krvoprolića, dok je vlada odbacila pozive međunarodne zajednice da zaustavi nasilje i počne transfer vlasti.
Potpredsednik Egipta Omar Sulejman pozvao je sve demonstrante da se raziđu kućama i poštuju policijski čas u cilju uspostavljanja reda, ističući da njegov dijalog sa političkim snagama zavisi od okončanja uličnih protesta.
"Učesnici ovih demonstracija su preneli svoju poruku, oni koji traže reforme, i oni koji su izašli u znak podrške predsedniku Hosniju Mubaraku", rekao je Sulejman, a prenela agencija MENA.

IPI: Napadi na novinare organizovani
U neredima je povređeno i nekoliko stranih novinara koji su izveštavali iz Kaira.
Međunarodna organizacija novinara IPI strogo je osudila napade na strane izveštače, ukazujući na to da lokalni i strani novinari treba da izveštavaju sa ulica Kaira.
Ta organizacija je navela da su prema njenim informacijama, napadnuti dopisnici Bi-Bi-Sija, Si-En-Ena, Al Džazire, kao drugih medijskih kuća.
Međutim, IPI navodi da sumnja da su svi napadi na novinare bili targetirani, odnosno da su povezani sa službama bezbednosti, bliskih Mubaraku. Kao argument , ta organizacija navodi da je nekoliko novinara napala polumaskirana policija.
Istovremeno, američka agencija AP prenela je da je u Kairu privedeno petoro novinara - četiri Izraelca i jedan Belgijanac.

Haos u svim sferama života
Dok se pak situacija ne razreši u Egiptu vlada haos u svim sferama života. Oni stranci koji još nisu otišli očajnički pokuašvaju da se na aerodromima ukrcaju na neki let.
Novosastavljena egipatska vlada napravila je hitan plan za transport ključnih namirnica i goriva iz luka, skladišta i fabrika do distribucionih centara.
Sa bankomata je nakon više dana ponovo moguće povući nešto gotovine. Poslovne transakcije i isplate plata obustavljene su, berza i bankarski sistem ne rade već gotovo dve nedelje.

Lideri pozivaju na mirne promene
Na mirnu promenu vlasti i dalje opzivaju i Ujedinjene nacije, i SAD i Evropska Unija. Nasilje, kažu svi oni mora da se okonča bez odlaganja.
“Poslednjih deset godina Ujedinjene nacije upozoravaju kroz svoje izveštaje da su u arapskim zemljama potrebne promene. Veoma je važno da se u ovom trenutku obezbedni mirna tranzicija vlasti. Pozivan sve strane da hitno pristupe dijalogu. Ne smemo da potcenimo koliko je opasan nestabilni Bliski istok”, kaže Ban Ki Mun, generalni sekretar UN.
“ Želimo da podržimo da se politička tranzicija desi na najefiksaniji i najbrži način. Ove zemlje nisu naši susedi samo u geografskom smislu već sa nama dele iste vrednosti kao što je pomaganja široj zajednici”, kaže Heman van Ropmpej, predsednik Evropskog saveta.