Vesti
Svet
Tripoli tresu bombe
24.03.2011. 12:00
Izvor: Mondo
Tripoli tresu bombe
Nekoliko eksplozija i dejstvo libijske protivvazdušne odbrane čuli su se rano jutros u glavnom gradu Tripoliju. Nastavljene borbe Gadafijevih snaga i pobunjenika. NATO nesložan: Ko treba da komanduje napadom?
Dejstva zapadne koalicije nastavljena su u Libiji šesti dan za redom. Libijska agencija Džana javila je da je u tim napadima juče u Tripoliju poginulo mnogo civila, uključujući spasioce koji su stradali dok su iz ruševina izvlačili mrtve i ranjene.
Svedoci su sinoć rekli da se veoma jaka eksplozija čula u Tadžuri, udaljenoj 32 kilometra istočno od Tripolija, kao i protivvazdušna odbrana i avioni koji su nadletali glavni grad Libije.
Libijske vlasti su rano jutros, kako je javio Rojters, odvele grupu novinara u jednu bolnicu u Tripoliju i pokazali im, kako su rekli, 18 ugljenisanih tela vojnika i civila koji su poginuli noćas u napadima zapadnih zemalja.
Snage lojalne Gadafiju bombardovale su sinoć kuće i najveću bolnicu u gradu Misurati udaljenom 200 kilometara istočno od Tripolija, rekli su pobunjenici i očevici.
Bi-Bi-Si (BBC) je javio da su Gadafijeve snage u sredu nastavile bombardovanje grada Zintan koji je pod kontrolom pobunjenika.
U okolini Adždabije u sredu su ceo dan besneli sukobi između snaga lojalnih libijskom vođi i pobunjenika, dok preplašeni stanovnici napuštaju taj grad na istoku Libije.
Državna libijska televizija javila je da su "bombardovanja kolonijalnih krstaša pogodila nekoliko civilnih i vojnih ciljeva u Tadžuru".
Na diplomatskom planu, u okviru NATO još traju pregovori o tome ko će predvoditi akciju u Lobiji i prema tvrdnjama zapadnih diplomata, rešenje se još ne nazire.
Takođe u Briselu, u okviru EU postignut je dogovor - zemlje članice Evropske unije složne su da se prošire sankcije na libijsku državnu naftnu kompaniju NOC, rekao je u sredu jedan diplomatski izvor u Briselu.
U rezoluciji 1973 o Libiji Savet bezbednosti UN navodi ovu firmu.
Brodovi NATO počeli su u sredu da patroliraju duž libijske obale kako bi kontrolisali poštovanje embarga na oružje koji je uveden toj zemlji, a podršku Alijansi pružio je veći broj članica slanjem 16 brodova i podmornica.
Američki predsednik Barak Obama odlučno je u intervjuu za španske medije odbacio mogućnost kopnene invazije čiji bi cilj bio da se svrgne sa vlasti libijski lider Moamer Gadafi.
Francuski avioni koji učestuiju u vojnoj intervenciji u Libiji su za tri dana uništili tri oklopna vozila", izjavio je francuski ministar odbrane Žerar Longe.
U intervjuu za današnje izdanje dnevnika Figaro, Longe je ocenio da međunarodne snage koje učestvuju u intervenciji u Libiji imaju kapaciteta da traju, što nije šlučaj sa Gadafijevom režimom koji je "u ćorskokaku".
"Zona zabrane letenja je sada realnost. Međutim, rezolucija UN 1973 podrazumeva i dozvolu da koalicija može da iskoristi sva sredstva kako bi se u Libiji zaštitili civili", naglasio je on.
"Želimo da njegovi saradnici donesu odluke koje im se nameću. Verujemo da Nacionalni savet za tranziciju ima kapacitet da budućnost Libije uzme u svoje ruke", dodao je Longe.
Komentraišući suprotstavljanje Pariza da se NATO umeša u intervenciju u Libiji, on je rekao da se Francuska ne slaže samo sa tim da Savet Alijanse bude taj koji izdaje naređenja.