Vesti
Svet
Asad brutalno po protestu
25.03.2011. 20:00
Izvor: RTS
Asad brutalno po protestu
U više sirijskih gradova danas novi protesti protiv predsednika Bašara el Asada. U Dari marširalo nekoliko hiljada demonstranata tražeći veće političke slobode, a u Damasku snage bezbednosti razbile demonstracije.
Više hiljada demonstranata marširalo je danas ulicama grada Dara tražeći veće političke slobode.
Oni su prethodno bili na sahrani 25 osoba koje su likvidirale snage bezbednosti u sredu. Spaljena je statua pokojnog sirijskog predsednika Hafeza el Asada, oca aktuelnog predsednika Bašara el Asada, navodi Rojters.
Agencije navode da se na centralnom gradskom trgu i Dari čula pucnjava.
Demonstriralo se i u Damasku. Protesti su održani i u gradovima Hama i Del.
Snage bezbednosti su razbile demonstracije u centru Damaska i uhapsile više desetina ljudi, prenosi Rojters izjave očevidaca.
Opozicija je ranije pozvala na proteste u gradovima šrom Sirije posle molitve petkom.
Snage bezbednosti razbile su danas demonstracije u centru Damaska i uhapsile više desetina ljudi, prenosi Rojters izjave očevidaca.
Snage bezbednosti otvorile su juče vatru na više stotina mladih demonstranata na severnom ulazu u Deru, a demonstranti tvrde da je najmanje 100 osoba ubijeno u pucnjavi u ovom gradu na sirijsko-jordanskoj granici.
U proteklih nedelju dana u južnom gradu Dera svakodnevno se održavaju protesti protiv režima predsednika Bašara el Asada, čija je partija Baas na vlasti 40 godina, a nemiri su počeli da se šire i na okolna mesta.
Vlasti i demonstranti daju različite podatke o broju poginulih i ranjenih. Učesnici protesta u Siriji traže veće političke slobode i iskorenjivanje korupcije.

Asad obećava političke reforme
Predsednik Asad, u nameri da predupredi eventualno širenje nemira, obećao je da će povećati slobode za stanovnike, kao i plate za državne radnike. On je najavio ukidanje nekih od najrepresivnijih zakona na Bliskom istoku.
Savetnica Asada, Butaina Šaban rekla je novinarima u Damasku da se razmatra i ukidanje vanrednog stanja, koje je uvela kada je 1963. došla na vlast.
Vanredno stanje, koje je kao represivna državna mera korišćeno u mnogim arapskim državama, kako navodi agencija AP, omogućava vlastima da hapse ljude bez naloga i pritvaraju ih bez suđenja.
Grupe za zaštitu ljudskih prava upozoravaju da su u Siriji na delu mnogi oblici narušavanja osnovnih ljudskih prava i sloboda, od maltretiranja i torture uobičajene u policijskim stanicama, pritvornim centrima i zatvorima do pritvaranja ljudi koji provode godine u zatvoru bez ikakavog suđenja.
Sirijska državna televizija objavila je kasno sinoć da je Asad naredio oslobađanje svih pritvorenih u nemirima prethodnih dana u Dari.