Vesti
Svet
Vlada Kuvajta podnela ostavku
31.03.2011. 20:00
Izvor: Blic
Vlada Kuvajta podnela ostavku
KUVAJT - Vlada Kuvajta danas je na vanrednoj sednici podnela ostavku, rekao je državnoj agenciji Kuna Rudan al-Rudan, ministar za vladina pitanja.
Do ostavke vlade došlo je nakon što su poslanici kuvajtskog parlamenta uputili zahtev za ispitivanje zamenika premijera zaduženog za ekonomska pitanja, ministra spoljnih poslova i ministra informacija, koji su svi članovi vladajuće kuvajtske porodice Al-Sabah, prenosi AFP.
Parlamentarni izvori navode, kako prenosi Rojters, da je vlada podnela ostavku da bi izbegla ispitivanje trojice ministara u parlamentu.
"Ministri su podneli ostavke premijeru koji će o tome obavestiti emira", rekao je Rojtersu isti izvor.
Saslušanja u kuvajtskom parlamentu dovela su do više ostavki i rekonstrukcija vlade.
Emir šeik Sabah al-Ahmad al-Sabah bi sada trebalo da ponovo imenuje premijera šeika Nasera al-Mohameda al-Sabaha za mandatara nove vlade, ocenjuju izvori.

AP: Ostavka zbog nemira u Bahreinu
Kako napominje agencija Asošiejted pres (AP), razlog ostavke odnosi se na sukob u susednom Bahreinu.
Vlada Kuvajta podnela je ostavku zbog "nedavnog razvoja događaja" i "posledičnog negativnog uticaja na nacionalno jedinstvo, bezbednost i stabilnost", navodi kuvajtska agencija.
Ostavka vlade, po oceni AP-a, predstavlja pokušaj trojice ministara, članova vladajuće porodice, da izbegnu ispitivanje o razlozima zbog kojih se Kuvajt nije pridružio drugim sunitskim zemljama Persijskog zaliva u slanju trupa u Bahrein.
U Bahreinu traje protest većinskih šiita protiv vladajuće dinastije sunita.
Oko 1.500 vojnika iz Saudijske arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata i drugih zemalja Persijskog zaliva kojima vladaju suniti ušli su pre dve sedmice u Bahrein, na poziv vladara te zemlje.
Početkom ove sedmice poslanici u kuvajtskom parlamentu su od trojice ministara tražili objašnjenje zašto vojska nije poslata u Bahrein.
Kuvajtski parlament jedan je od najaktivnijih u arapskom svetu, a poslanici često prozivaju vladajuću porodicu zbog zloupotreba moći, finansijkih nepravilnosti i pokušaja ukidanja građanskih sloboda.
Ostavke vlade su relativno česte u Kuvajtu, zaključuje AP.