Vesti
Sport
Zakon o sportu protiv FIFA i UEFA
02.04.2011. 14:00
Izvor: novosti
Zakon o sportu protiv FIFA i UEFA
Dr Zoran Ivošević, član UO Crvene zvezde, uverava da moraju da se izvrše mnoge korekcije usvojenog zakona. Grubor: Rano je za ocene. Privatizacija klubova tek od 2012. godine
NOVI Zakon o sportu ima dosta mana i moraće da se menja jer ne samo da se određene odredbe kose sa Ustavom Republike Srbije već i sa propisima FIFA i UEFA, uverava dr prava Zoran Ivošević, član UO FK Crvene zvezde. Ivošević ističe da je neodrživa odredba po kojoj u klubovima od posebnog društvenog značaja država preko svoja dva delegirana člana učestvuje u radu i upravljanju kluba.

- FIFA i UEFA zabranjuju mešanje države u poslovanje klubova. I decidirano kažu da država može da bude vlasnik samo jednog kluba u Ligi. Po novom Zakonu, država će sigurno proglasiti više klubova od nacionalnog značaja, Zvezdu, Partizan, Vojvodinu, možda OFK Beograd i time će doći u koliziju sa propisima svetske “kuće fudbala” - objašnjava Ivošević. - Grci su pre pet godina doneli sličnu odredbu, ali su je posle tri dana ukinuli jer im je FIFA zapretila izbacivanjem iz svih takmičenja. Slična je bila situacija u Ukrajini i Poljskoj.

Vlada Srbije će određivati da li klubovi od posebnog društvenog značaja mogu da se privatizuju, što po Ivoševiću ne znači ništa drugo nego do pokušaj nacionalizacije već postojeće privatne svojine kluba.

- FK Crvena zvezda kao udruženje građana već ima u privatnoj svojini stadion i objekte, Sportsko društvo poseduje zgradu, a oboje imamo zemljište na korišćenje na neograničen period. Kako onda država misli da ponovo privatizuje građansko pravno lice koje je već privatizovano? I zašto bi samo sportski klubovi morali da se udružuju kao otvorena akcionarska društva, a ostali mogu da se udružuju i organizuju po drugim raznim modelima? Delovi Zakona o sportu kose se sa našim Ustavom, pa mi se čini da država pokušava da spornim odredbama nacionalizuje klubove koje će proglasiti za one koji su od posebnog društvenog značaja - tvrdi Ivošević.

Nije sve crno u Zakonu, okreće i onu dobru stranu Ivošević, pa ističe da je veoma dobra striktna odluka da se objektima ne mogu menjati namene.

PRIVATIZACIJA KLUBOVA TEK OD 2012. GODINE
ZNAČAJ Zakona o sportu, koji je u četvrtak usvojila Skupština Srbije, biće vidljiv u domenu privatizacije tek kroz godinu dana. Dok ne budu evidentirani svi klubovi i sportska društva, s pripadajućim nepokretnostima, i dok se ne utvrdi struktura njihove imovine, neće biti moguće da se uđe u proces kupovine za koji će biti nadležna Agencija za privatizaciju.

Prema odredbama Zakona, Ministarstvo sporta tokom narednih godinu dana mora da donese 19 podzakonskih akata, bez kojih dokument ne može u potpunosti da se primenjuje. Istovremeno, obaveza klubova je da u roku od 90 dana po stupanju na snagu Zakona o sportu, koje se očekuje krajem sledeće nedelje, podnesu evidencionu prijavu, uz koju će dati i dokaze o vlasništvu imovine, o zaključenim ugovorima, finansijske izveštaje i sve druge dokumente na osnovu kojih će biti utvrđen društveni, odnosno državni kapital.

Prikupljene zahteve Ministarstvo će proslediti Agenciji za privatizaciju, koja utvrđuje strukturu i vrednost kapitala. Tek tada vlada donosi odluku da li se i na koji način prodaje nepokretnost koju koristi klub, s obzirom na to da postoje različiti modeli privatizacije subjekata sa državnom, odnosno društvenom svojinom.

Privatizacija će se vršiti metodom javnog tendera, a jedan član komisije koja će sprovoditi prodaju mora biti predstavnik Ministarstva sporta. Sredstva od prodaje u procesu privatizacije uplaćuju se na račun državnog budžeta i biće usmerena na fond za finansiranje sporta, i to za izgradnju i rekonstrukciju sportske infrastrukture.