Vesti
Svet
Misurata na ivici
21.04.2011. 20:00
Izvor: RTS
Misurata na ivici
Uprkos međunarodnoj pomoći koja je stigla u Misuratu pobunjenici ne znaju koliko će dugo moći da izdrže u izolaciji. Francuska, Britanija i Italija intenzivirale vazdušne udare. Sukobi na istočnom frontu poprimaju konture rovovskog rata. Nijedna od zaraćenih strana ne želi da napravi prvi korak.
U Misuratu je stigla dugo očekivana međunarodna pomoć namenjena stanovnicima koji su već nedeljama pod opsadom Gadafijevih snaga. Brodom je prevezeno 500 tona hrane, medicinskih zaliha i drugih potrepština, a sa njega se iskrcalo i 13 lekara. Istim brodom, u povratku, biće evakusano više od hiljadu žitelja Misurate.
Jedinice libijske vojske i dalje čvrsto stežu obruč oko Misurate držeći pod kontrolom sve prilazne puteve i bombardujući grad. Pobunjenici napominju da ne mogu još dugo da izdrže u izolaciji.
Jučerašnje sukobe u Misurati obeležile su borbe za centralnu gradsku ulicu Tripoli, kada su Gadafijeve snage pokušale da zauzmu luku.
Tokom borbi u Ulici Tripoli poginula su i dva fotoreportera - britanski nagrađivani fotoreporter Tim Hederington i fotograf "Getija" Kris Hondros.
Dvadeset hiljada ljudi beži od žestokih borbi iz planinske regije na zapadu zemlje prema granici sa Tunisom.
Na sukobe u zapadnom delu zemlje je, u velikoj meri, bacila senku grčevita borba pobunjenika u Misurati. Naime od početka sukoba, koji traju već dva meseca, libijska vojska nastoji da "očisti" od pobunjenika planinsku regiju na granici sa Tunisom.
Libijski vojni zvaničnici rekli su da je u celom regionu preostalo još nekoliko lokacija gde pobunjenici i dalje pružaju otpor, kao i da je veći deo tog dela zemlje pod njihovom kontrolom.
Žestoke borbe poslednjih dana vode se u Nalutu, Jifranu, Kali i Zintanu.
Zaraćene strane na istočnom frontu stacionarne. Libijska vojska nadgleda put od Brege prema Adždabiji, ne dozvoljavajući bilo kakvo pregrupisavanje pobunjenika. Ipak, nijedna strana ne želi da napravi prvi potez.
Vazdušni udari zapadnih zemalja nastavljeni su bombardovanjem civilnih i vojnih ciljeva, jugozapadno od Tripolija. Tom prilikom, poginulo je sedmoro ljudi, dok je 18 povređeno, javila je državna televizija.
Francuski premijer Fransoa Fijon istakao je da će njegova zemlja intenzivirati vazdušne udare kako bi se zaštitili civili.
Ova izjava je samo potvrda jučerašnjeg obećanja francuskog predsednika Nikole Sarkozija vođi pobunjenika Mustafi Abdelu Džalilu da će Francuska dodatno intenzivirati vazdušne udare na libijsku vojsku.
Posle odluke evropskih zemalja o slanju vojnih savetnika u Libiji koji bi pomogli opoziciji, visoka zvaničnica Ujedinjenih nacija Valeri Amos osudila je taj potez, napominjući da se tako briše razlika vojnih operacija i humanitarnog rada u Libiji.
"Libijska vlada jasno je rekla da će zaustaviti bilo kakav pokušaj da se humanitarna pomoć iskoristi za podršku vojnim naporima. U vezi sa time moramo biti veoma obazrivi i dati sve od sebe da se ne izbrišu razlike između humanitarnih i vojnih operacija'', istakla je Amosova.
Odluka Britanije, Francuske i Italije da pošalju vojne savetnike i oficire za vezu u pomoć libijskoj opoziciji, predstavlja znak da neće biti brzog, niti lakog kraja rata u Libiji, piše Njujork tajms, prenoseći ocene analitičara.
Tih oficira će verovatno biti manje od 40 i pažljivo se izbegava formulacija da se oni tamo šalju da bi dali vojnu obuku, ističe se u američkom listu uz ocenu da to predstavlja poslednju u nizu nevolja kampanje NATO-a, koja je počela ozbiljno, sa napadima predvođenim SAD, ali je izgleda popustila sa transferom komande na NATO.