Vesti
Svet
U ratu Majkrosofta, Fejsbuka i Gugla upotrebljena sva sredstva
15.05.2011. 14:00
Izvor: blic
U ratu Majkrosofta, Fejsbuka i Gugla upotrebljena sva sredstva
Da li je na pomolu rat multimedijalnih divova? Da li će Bil Gejts uspeti da istisne Gugl, Fejsbuk, Tviter, Epl? Da li će istisnuti i telefone iz upotrebe? To su pitanja koja je Majkrosoft nametnuo javnosti nedavnom kupovinom Skajpa, internet servisa koji omogućava besplatno telefoniranje.
Vlasnika Majkrosofta Bila Gejtsa, na ovu kupovinu podstakle su glasine da i Fejsbuk i Gugl obilaze oko Skajpa kako bi preuzeli deo akcija, pa je prelomio i ponudio gotovo dva puta više novca od Gugla - 8,5 milijardi dolara .

Ovaj servis je prošle godine poslovao s gubitkom od sedam miliona dolara. Prema očekivanjima, Skajp bi mogao da zaživi, jer nudi besplatnu video i glasovnu komunikaciju sa bilo kojom zemljom na svetu (naravno, u kojoj internet nije zabranjen). Čitav posao je relativno mali za Majkrosoft čiji kapital iznosi 50 milijardi dolara, što u gotovini što u kratkoročnim hartijama od vrednosti. Međutim, kupovinom Skajpa, Gejts je direktno udario na Epl, koji u ponudi ima fejstajm video pozive koji su dostupni na Ajfonu i Mek računarima, a veliki su hit među potrošačima. To je udarac i za Gugl koji je nedavno dodao video opciju svojoj popularnoj Gugl tok aplikaciji za smartfonove.

Majkrosoft planira da Skajp korisnike poveže s Linkom, Autlukom, Iksboksom lajv, i drugim aplikacijama kako bi ipak bio nekoliko koraka ispred konkurencije.

Prepucavanje Majkrosofta s Eplom i Guglom u areni interneta i mobilnog komuniciranja, samo je nastavak oštre borbe za veb prostor. Gugl je nedavno imao okršaj i sa mrežom Fejsbuk oko potencijalne kupovine Tvitera, sajta za mikro blogovanje, odnosno slanje kratkih poruka (tvitova). Tviter je nadavno procenjen na 10 milijardi dolara, a u 2010. je prihodovao 45 miliona dolara. Dva veb giganata su pregovarala s Tviterom, ali se preuzimanje na kraju izjalovilo.
Maršal Kirkpatrik, ugledni analitičar socijalnih mreža, kaže da bi, kada bi Gugl ili Fejsbuk preuzeo Tviter, to bilo “strašno za sve umešane strane”.

- Velike su kulturne razlike ovih mreža, i malo je verovatno da će Tviter prodati udeo ikome, osim ukoliko akcionari ne izvrše snažan pritisak – izjavio je Kirkpatrik.

Inače, još su 2009. kružile glasine da će Majkrosoft kupiti i Jahuov pretraživač, a zatim i Fejsbuk za oko 20 milijardi dolara. To je dotadašnje rivalstvo Fejsbuka i Gugla, preformulisalo u “Majkrosoft protiv čitave mreže” i izazvalo paniku među multimedijalnim kompanijama. Da je kupovina realizovana, Majkrosoft bi postao monopolista u veb prostoru. Ako bi se takva kupovina desila, to bi direktno ugrozilo Gugl, koji nastoji da pokupi glavne oglašivače na Jahuu. Tada je i Fejsbuk pokušavao da spreči Gugl da obogaćuje ponudu. Sva su sredstva korišćena.

Fejsbuk je kasnije priznao da je u jednom trenutku angažovao PR firmu “Berson Marstel”, specijalizovanu za “prljave trikove”, kako bi bacio ljagu na svog konkurenta Gugl i raširio bojazni da on ugrožava privatnost svojih korisnika. Ova PR firma, koja je u svoje vreme predstavljala i rumunskog diktatora Nikolaea Čaušeskua, nedavno je za anonimnog klijenta započela kampanju širenja straha među korisnicima, čija meta je Guglov novi servis Soušl serkl, koji predstavlja najdirektniju konkurenciju Fejsbuku.

Plan je otkriven kada se “Barson-Marsteler” obratio Kristoferu Šogojanu, američkom blogeru i aktivisti u borbi za zaštitu privatnosti i od njega zatražio da napiše blog o Soušl serklu, obećavajući da će mu omogućiti da ga objavi u uglednim listovima, uključujući i “Vašington post” i sugerišući mu da u svom blogu osudi Gugl, koji ima ”poznat istorijat ugrožavanja privatnosti korisnika”. Šogojan je, međutim, zahtevao da zna ko iz ove priče stoji, a kada je “Barson-Marsteler” odbio da mu kaže, on je imejlove ove kompanije objavio na internetu. Suočen s mejlovima koji su procurili u javnost, Fejsbuk je priznao svoju odgovornost za prljavu kampanju.