Vesti
Svet
Crna Gora: Srpski u školama uslov za podršku izbornom zakonu
06.08.2011. 14:00
Izvor: blic
Crna Gora: Srpski u školama uslov za podršku izbornom zakonu
Usvajanje izbornog zakona u Crnoj Gori, ključnog za dobijanje datuma za početak pregovora sa EU, i dalje je neizvesno. Iako se crnogorski predsednik Filip Vujanović zvanično založio za kompromis, obe strane, i ona vladajuća i opoziciona, suštinski su ostale na početnim pozicijama - DPS i dalje ne prihvata srpski kao službeni jezik, dok veći deo opozicije insistira na tome.
Ostalo je manje od mesec dana vlastima u Podgorici da usvoje zakon o izboru odbornika i poslanika kako bi Evropska komisija 10. septembra dala zeleno svetlo Crnoj Gori za početak pregovora sa EU. Od poslednje sednice, na kojoj ovaj zakon po sedmi put nije dobio potrebnu većinu, prošlo je nedelju dana, a osim DPS-ovog poziva na pregovore, ništa se značajno nije promenilo.

- Treba poštovati Ustav, ali i lingvističku realnost u Crnoj Gori - kratko je pre dva dana prokomentarisao Vujanović zahtev opozicije da se srpski jezik, kojim govori više od 42 odsto stanovništva, vrati u obrazovni sistem.

Opozicija, međutim, njegovu izjavu ne doživljava kao iskrenu ili u najboljem slučaju kao nedovoljno značajnu, s obzirom na, kako tvrde, uticaj koji Vujanović danas ima u DPS. Kako za „Blic“ kaže Andrija Mandić, predsednik Nove srpske demokratije, kada bi to izgovorio Đukanović, ne bi više bilo problema.

- U DPS Đukanović donosi odluke. U Crnoj Gori reč predsednika ili premijera ništa ne znači. Njihova reč nije garancija da će problem biti rešen - smatra Mandić.

On kaže da bi NSD glasao za nove izborne propise, kada bi u Zakonu o opštem obrazovanju srpski i crnogorski jezik bili izjednačeni.

- Nemamo vremena da menjamo Ustav, jer je to kod nas dug i mukotrpan proces, a školska godina počinje 1. septembra. Bili bismo zadovoljni kada bi u školama bila obezbeđena prohodnost srpskog jezika, kakvu ima crnogorski - navodi predsednik NSD.

U Socijalističkoj narodnoj partiji kažu da su prvi podneli takav zahtev, kao i da se predlog izmene Zakona o obrazovanju već dugo nalazi u crnogorskom parlamentu. Ipak, kako tvrde, oni donošenje novog izbornog zakonodavstva ne uslovljavaju proglašavanjem srpskog za službeni jezik.

- Mi se ne bavimo ucenama, hoćemo da se o svim problemima razgovara u Skupštini. Mi tražimo da se po ubrzanoj proceduri građanima Crne Gore koji su u biračkim spiskovima da državljanstvo, a ima ih nekoliko desetina hiljada - kaže Aleksandar Damjanović, šef poslaničkog kluba SNP u Skupštini Crne Gore.

Ovakve tvrdnje, međutim, negira Miodrag Vuković, poslanik i predsednik Odbora za međunarodne odnose i evropske integracije u crnogorskom parlamentu. On kaže da SNP ima nekoliko uslova, koji su po njemu suviše smešni da bi blokirali put Crne Gore ka Evropi, kao i da iza njih stoji nešto drugo.

- Sa SNP razgovaramo još od marta i taman kad pomislimo da smo se dogovorili, od njih dobijemo nove zahteve - tvrdi Vuković.

Za usvajanje izbornog zakona neophodno je da u Skupštini glasa dvotrećinska veština, što znači da bi novi zakon trebalo da podrže najmanje 54 od 81 poslanika.