Vesti
Svet
Gorbačov kritikuje Jedinstvenu Rusiju17.08.2011. 20:00
Izvor: RTS
Ne treba ponoviti najgoru varijantu Sovjetskog Saveza, izjavio poslednji lider SSSR-a Mihail Gorbačov, kritikujući monopol Putinove Jedinstvene Rusije. Gorbačov naglasio da podržava Putina i pored njegove "autoritarne tendencije".
Poslednji predsednik Sovjetskog Saveza Mihail Gorbačov, povodom 20 godina od neuspelog državnog udara antireformskih snaga, je izjavio da je nezadovoljan razvojem Rusije, a posebno je kritikovao monopol vladajuće stranke Jedinstvene Rusije i odsustvo slobodnih izbora."Nisam zadovoljan. Ovo je vraćanje unazad", rekao je Gorbačov, otac "perestrojke" i dobitnik Nobelove nagrade za mir 1990. godine.
"Po smrtnosti smo na dnu liste, pored afričkih zemalja. Ima 96 odsto siromašnih ako se koriste kriterijumi kao u zemljama poput Austrije, a dva puta manje visokoobrazovanih nego posle Drugog svetskog rata", rekao je Gorbačov.
Gorbačov je naglasio da podržava bivšeg predsednika, a sada premijera Vladimira Putina i pored "autoritarne tendencije", ali je kritikovao njegovu stranku Jedinstvenu Rusiju uporedivši je sa nekadašnjom Komunističkom partijom.
"Treba se odupreti monopolu, ne treba ponoviti najgoru varijantu Sovjetskog Saveza", rekao je Gorbačov na konferenciji za novinare o političkoj situaciji u Rusiji i dodao da su potrebni "pošteni izbori".
Glasnost i perestrojka
Gobačov je imao 54 godine kada je u martu 1985. postao generalni sekretar Komunističke partije SSSR-a. Mesec dana kasnije, najavio je sveobuhvatne političke i ekonomske reforme koje je narod, željan promena posle decenija represivne vladavine, oduševljeno pozdravio.
"Glasnost" - javnost rada, sloboda štampe i "perestrojka" - izgradnja novog ekonomskog i političkog sistema bili su glavni ciljevi reformi koje je Gorbačov počeo, ali samo delimično sproveo zbog otpora, pre svega, u partijskoj nomenklaturi.
Antireformske snage su u noći između 19. i 20. avgusta 1991. godine pokušale da izvrše državni udar i obore sa vlasti Gorbačova, nakon čega je Boris Jeljcin uveo policijski čas i preuzeo komandu nad oružanim snagama.
Dozvolio je fizičaru disidentu Andreju Saharovu da se vrati iz izgnanstva, počeo razgovore o razoružanju sa Zapadom što je dovelo do sporazuma s predsednikom SAD Ronaldom Reganom o ograničenju strateškog oružja, a završio je i rat u Avganistanu.
Gorbačov je ubrzo postao ikona na Zapadu, ali je njegova popularnost kod kuće brzo opala usled prenaglih i loših reformi, kao i slabljenja uticaja Rusije u svetu posle raspada SSSR-a.
Ostale vestiArhiva
- 21/11 Još jedna zemlja ulazi u sukob?; "Direktno…
- 19/11 Rusija počela masovnu proizvodnju mobilnih…
- 18/11 Ako je cilj ove odluke formalni početak trećeg…
- 17/11 Zaharova: Putin je već rekao šta će se desiti…
- 15/11 Kremlj objavio detalje razgovara Putina i…
- 31/10 Broj poginulih u poplavama u Španiji najmanje…
- 23/10 Zemlje učesnice Samita BRIKS-a usvojile završnu…
- 19/10 Hagari: Izrael će pojačati borbu protiv Hezbolaha…
- 18/10 Pezeškijan: Otpor se ne završava ubistvom…
- 17/10 Ukrajina traži nuklearno naoružanje
- 15/10 Melonijeva u petak u poseti Libanu, šef diplomatije…
- 14/10 Ni treći atentator na Trampa nije uspeo,…
- 11/10 Borelj: Nuklearni rat se ne može dobiti,…
- 10/10 Uragan Milton razorio Floridu - Kuće srušene,…
- 07/10 Kriminal: Meksički gradonačelnik ubijen nekoliko…
- 06/10 Galant: Iran neka pogleda Gazu i Bejrut pre…
- 05/10 Zelenski: Na sastanku u Ramštajnu 12. oktobra…
- 04/10 Mulj i blato na sve strane, Kuće poplavljene,…
- 02/10 Ambasadorka SAD pri UN pozvala Savet bezbednosti…
- 01/10 Konzul Nikolić: U stalnom smo kontaktu sa…
- 30/09 Više od 60 žrtava Uragana Helene u Sjedinjenim…
- 28/09 Džonson otkrio da je razmišljao da odobri…
- 27/09 Broj žrtava uragana „Helena” porastao na…
- 26/09 Američki Senat vodi istragu protiv kompanije…